Naše generace nemá co číst. Patnáctiletá Ella Fever sepsala kroniku dospívání ve verších

16. prosinec 2019

Jak bublifuk ničil životy. Tak se jmenuje prvotina mladé autorky. Moderní poezie by mohla zajímat hlavně náctileté.

„Osobně si myslím, že se toho pro nás, co nejsme ani děti, ani dospělí, nevytváří dost. Proto někdo může říkat, že se o nic nezajímáme. Tato kniha by mohla pomoci spojit mezigenerační mezeru. Když si ji přečte společně matka s dcerou, tak dcera může vysvětlit nové pojmy a matka může zavzpomínat na své dospívání. Poezie se spousta lidí bojí, ale není důvod,“ říká Ella Fever ze Včelákova u Hlinska.

Hlídá taky obal

Knihu si Ella sama ilustrovala a zároveň navrhla i namalovala obálku. „Studuji grafický design tiskovin, abych budoucí knížky mohla graficky ohlídat. Hrozně moc bych chtěla psát. Vždy jsem byla vedená k tomu, že knížky jsou úžasné. Psala jsem víc a víc, najednou toho bylo moc a na světě knížka. Chtěla bych být spisovatelkou. Už si píšu prózu do šuplíku.“

Kritických reakcí se bála. „Když ukážete, co děláte, vždycky se najde někdo, kdo to bude chtít zkritizovat. Už třeba kvůli věku. S tím člověk musí počítat. Zatím převažují pozitivní hodnocení, i když jsou lidé, kteří mě třeba úplně nemají rádi.“

Svůj autorský pseudonym používá asi dva roky. „Ella se mi líbila, protože jsem křestním jménem Alžběta. A když jsem na knížce začínala pracovat, měla jsem spálovou angínu, velké horečky, takže proto Fever,“ usmívá se.   

Spustit audio

Související