Nebaví vás barvit vajíčka? Pořiďte si slepici, která to zvládne sama

19. březen 2018

Víte, že některé druhy slepic snášejí barevná vajíčka? Například maranska měděnokrká snáší čokoládově hnědá vajíčka. A slepice plemene aracuana pro změnu vajíčka světle zelená. Pokud se vám tedy nechce o Velikonocích barvit, pořiďte si třeba maransku. A pokud barvíte rádi, nechte se inspirovat radami krasličářky Ivy Jaklové z Chotěboře.

Správná kraslice má mít červenou barvu. Právě tato barva je barvou krve, a nese v sobě poselství nového života. Ale jak to udělat, aby barva na vajíčku držela?

„Vajíčko je přírodní materiál, vždycky tam najdete takové, které chytne barvu lépe, anebo taky vůbec. Nejvíc se mi osvědčilo používat klasické barvy. Ale udělám silnější koncentrát, než uvádí výrobce. Ničím speciálním vajíčka předtím neodmašťuju, jen pořádně teplou vodou omyju. A do barvy pak přidám trochu octa,“ radí Iva Jaklová.

Jak docílit jednolité barvy

Vajíčko z barevného roztoku nabereme na lžíci a chytneme do papírového ubrousku. Vajíčko hned ubrouskem osušíme. Sice se trochu barvy setře, zato nemáme nikde ani flíček.

Barvení vajec v cibulových slupkách patří mezi původní techniky. Slupek je potřeba opravdu hodně, aby se vajíčka hezky obarvila. Než je ponoříme do cibulové lázně, můžeme utrhnout na zahradě lísteček, přiložit na vajíčko, zabalit do punčochy nebo do obvazu, potom teprve začít vařit. Po vychladnutí vyjmeme z gázy nebo z punčochy. Je to jednoduché a celkový dojem je velmi efektní.

Jak vyfouknout vajíčko bez použití vlastního dechu

„Abychom nemuseli každou kraslici nafukovat pusou, používáme gumový balónek, který se dá v lékárně koupit na klystýrek u dětí. Balónek se přiloží k dírce, zmáčkne se a druhou dírkou se obsah krásně vyfoukne ven. Do balónku pak nasajeme čistou vodu a vajíčko ještě propláchneme,“ radí Iva Jaklová.

Krasličářka Iva Jaklová

Dobré je vejce ještě před vyfukováním pořádně omýt teplou vodou. Profesionálové potom naťuknou špičku ostrým hrotem, takovým malým šídlem a zvětší dírku tyčovým kulatým pilníčkem.

Vosková batikovaná technika

Typická vosková batika se maluje na vajíčko rozpuštěným horkým voskem. Je to poměrně náročná technika. Nejtěžší je nanášení vosku. To se dělá kovovým špendlíčkem, který se namáčí do horkého vosku. Špendlíkem se vytváří kapka nebo tečka, a z toho se skládají ornamenty na kraslici. Iva Jaklová se tuto techniku naučila od malířky lidové umělecké tvorby v jižních Čechách. Dnes se věnuje různým technikám, které stojí za to vidět.

Kde můžete vidět kraslice Ivy Jaklové

Výstava RegionPropag (Ideon, Pardubice), 23.3. 2018

Velikonoce na Betlémě (Památková rezervace Betlém, Hlinsko), 24.3.-25.3.2018

Velikonoční dílnička (Muzeum, Havlíčkův Brod), 26.3. 2018

Velikonoce v Horáckém muzeu (Nové Město na Moravě), 29.3. 2018

Velikonoční dílna (Muzeum, Žďár nad Sázavou), 31.3. 2018

Velikonoce na Betlémě (Památková rezervace Betlém, Hlinsko), 1.4.-2.4.2018

Spustit audio