Nejstarší krov v České republice jsme našli v Čisté u Litomyšle

7. září 2015

Prázdninové putování po starých chalupách našeho kraje ukončíme v Čisté u Litomyšle, kde stojí skutečný historický poklad. V domě čp. 171 se skrývá nejstarší vesnický krov v České republice a jedna z nejstarších středověkých dýmných jizeb u nás.

Pochází z 16. století. S mikrofonem do ní vstoupili redaktorky Jitka Slezáková a Tereza Brázdová společně s etnografem Radimem Urbánkem.

Přestože se podařilo prokázat i další existenci pozdně středověkých dýmných jizeb v České republice, je čistecký dům unikátní památkou svého druhu. Vedle archaické jizby s dýmným otvorem v boční stěně zasluhuje pozornost i zadní patrová komorová část s řadou dřevěných sedlových portálů pozdně gotického tvaru ze 17. století. Druhý trakt domu je přestavěný z kamene v období klasicismu.

Dům čp. 171 byl prohlášen za kulturní památku 6.10. 1989.

Unikátní památka málem vzala za své

Tento vzácný dům má svůj dramatický příběh. Když ho objevili současní majitelé a znalci historie – ing. arch. Zdena a Jiří Syroví, byl už delší dobu opuštěný, s vyřízenými formalitami pro demolici. Už od roku 1988 se původní majitelé snažili chátrající památku odstranit ze svého pozemku a nejlépe jim vyhovovala nabídka transferu na Veselý kopec. Nakonec odborné orgány památkové péče rozhodly vzhledem k významu památky o jejím zachování přímo na místě. A došlo k dohodě o odkoupení nemovitosti ing. Arch. Jiřím Syrovým.

Čtěte také

Stavebně technický stav domu čp. 171 byl velmi špatný. Dlouhodobým chátráním byla narušena konstrukce krovu, stropů a zdiva. Havarijní byla i konstrukce sklepa. Naopak jizba se díky tomu, že byla vyroubena jako samostatný blok, zachovala v relativně dobrém stavu.

Chalupa č.p. 171 v Čisté u Litomyšle

Manželé Syroví nechali zajistit stavbu staticky tak, aby nedošlo k jejímu zborcení. Nechali ji také zastřešit. Ne vždy se podle nich podařilo zcela zachovat autentičnost památky. Možnosti a schopnosti jednotlivých firem byly různé.

Plány do budoucna – dýmná jizba ze 16. století opět v provozu

Cílem obnovy je podle manželů Syrových kromě záchrany ohrožené památky také její zpřístupnění veřejnosti. Dokonce chtějí zrekonstruovat pec s otevřeným ohništěm a obnovit větrací okno v boční stěně, což umožní unikátní experiment – ověření provozu dymné jizby. Přejeme jim, ať se to podaří.

Princip fungování dýmné jizby

V dýmných jizbách s otevřeným ohništěm žili lidé v době, kdy ještě neznali komíny. Místnost musela být velmi vysoká – více než tři metry – aby se kouř z ohniště držel úplně nahoře a obyvatelé domu ho nerozvířili svými hlavami. K K odvodu dýmu sloužilo okénko (dýmný otvor) v boční stěně jizby. Přesto asi nebyl pobyt v takové místnosti ideální pro zdraví člověka.

Čtěte také

autoři: jsl , BRA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.