Největší kamarádka

Kdysi dávno, když se ještě ve vlacích povídalo, jsem seděla v kupé s dvojicí kolem čtyřicítky, a on se jí zeptal, kdo je její největší kamarádka. Dáma se zamyslela a pak mu s ironickým úsměvem odpověděla. „Největší kamarádka je moje kabelka,“ a kývla k nádherné, velké, hnědé a kůží vonící kabele, která se rozvalovala vedle ní stejně královsky, jako se rozvaluje lev vedle své lvice.

V duchu jsem s ní souhlasila, i když se někomu může zdát její vyznání cynické.I moje kabelka je totiž moje největší kamarádka. Je se mnou denně, ví o každém mém kroku, slyší všechno, co říkám, vidí, komu to říkám, ví, co si myslím, protože často v její přítomnosti myslím nahlas, jsme prostě jedno tělo a jedna duše.

Každou svoji kabelku bych měla nejraději napořád, ale protože ji tahám denně, pokaždé neúprosně přijde čas, kdy si prostě musím koupit jinou kamarádku - kabelku.

Ale pozor! Staré kamarádky - kabelky nevyhazuju. Jsou poschovávané všude možně, a když je občas, při hledání něčeho jiného, objevím, nostalgicky vzpomínám na dobu, kdy jsme spolu byly denně.

Koupit si novou kabelku, chce čas, chuť, pohodu a vnitřní těšení se. V mých krásných sedmdesáti letech už přesně vím, jakou kabelku potřebuju, a když si tu novou přinesu domů, jenom do ní přendám věci ze staré kamarádky - kabelky, a je to. A víte, co je vůbec nejlepší? Když si s kabelkou sedne i peněženka, nedělají si naschvály a stanou se z nich kamarádky! To jsme potom tři holky - kamarádky, které táhnou za jeden provaz a je nám spolu dobře, někdy dokonce i několik let!                                                          

A pokud si myslíte, že jsem bez kamarádek, obklopená pouze torzy starých kabelek a rozbitých peněženek, musím se ohradit.

Mám kamarádky. Ale stejně jako se nemají kabelky kupovat ve stresu, ale musí se vybírat pečlivě a s rozmyslem, stejným způsobem si vybírám kamarádky. Tak jako chodím kolem vyhlédnuté kabelky a váhám s nákupem, někdy i vejdu do prodejny a kabelku si vyzkouším před zrcadlem a pečlivě studuju, jaký má vnitřek, kolik má kapsiček, jak velký je úložný prostor - podobně si vybírám i kamarádky. Kabelka vybraná ve spěchu a bez přemýšlení, stejně jako kamarádka vybraná ve spěchu a bez přemýšlení, nevydrží dlouho…

Když o tom tak přemýšlím, ano, nemám sice hodně kamarádek, ale s těmi, které mám, bych bez rozmýšlení jela na dovolenou, a na dovolenou, jak všichni víme, nejezdíme jen tak s každým...

A protože na dovolenou s námi jezdí i naše kabelky, dávám dámě z kupé, poslední kladné razítko. 

Ano, souhlasím s vámi, madam! Největší kamarádka je moje kabelka. Howgh.

Spustit audio

Související

  • Irena Fuchsová: Pantograf

    Když jsem byla malá a řeklo se minulé století, měla jsem pocit, že se mluví o pravěku a nenapadlo mě, že někdy budu říkat, že jsem se narodila v polovině minulého století.

  • Kouzelný vlak

    První ženu jsem potkala v pantografu, na trase Pardubice - Kolín - Praha, asi před dvaceti lety. Když jsem v Kolíně nastoupila, okamžitě jsem si jí všimla!

  • Vlak do stanice Šťastné stáří

    Mluví se o šťastném stáří ve dvou, které bude odměnou za celoživotní toleranci, ústupky a pochopení pro chyby či zájmy partnerů. Ale nemluví se o šťastném stáří, kt...

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.