Neleží vám doma krajinář? Sedlák s paletou vystavuje v Hlinsku

10. květen 2022

Jan Honsa doplatil na přetlak umělců své doby. Ale byla by škoda, kdyby jeho kvality zanikly v propadlišti dějin. Městské muzeum a galerie Hlinsko na aktuální výstavě dává šanci poznat ho blíž. Potrvá do začátku června.

„Doteď prakticky neměl opravdu velkou výstavu. Známe ho spíš jako obrázkáře, malíře rozkvetlých hrušní, pracovních motivů z pole, samotáře, introverta, ale on jako mladý byl skutečně jedním z těch, kteří hájili nový výraz malby. Musíme ho nazřít jako souputníka Antonína Slavíčka, takového průkopníka moderního výrazu,“ říká kurátor hlinecké výstavy Michael Zachař.

Čichnul k cizině

Honsa se narodil v Tisové u Vysokého Mýta a maloval hlavně krajiny Podorlicka, Českomoravské vrchoviny a často i v bezprostředním okolí Hlinska. „V roce 1982 vyšla kniha Česká secese od Petra Wittlicha, která představuje základ pro dnešní vnímání umění doby kolem roku 1900. Když se koukneme do rejstříku, tak tam jméno Jan Honsa chybí. Není to vina tehdejších autorů. České umění kolem roku 1900 bylo nesmírně bohaté. Spoustu jmen objevujeme až v posledních dekádách.“

Katalog k výstavě malíře Jana Honsy

Proč se výstava jmenuje Sedlák s paletou? „Ten název se nám s panem ředitelem Horákem nejvíc líbil. Honsa byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze a když se pořádaly výstavy, musely vernisáže začínat ve dvě nebo ve tři odpoledne, aby stihnul vlak a nakrmil zvířata. Skutečně byl hlavně hospodář v Běstovicích u Chocně. Hospodaření vnímal jako příběh čtvera ročních dob, kdy člověk funguje v krajině, která mu dává obživu. Malování bral spíš jako nadstavbu.“

V roce 1903 navštívil zmiňovaný umělec Francii. „Když někteří umělci dostanou prostor, jiné místo, nakopne je to. Ale když se vrátil, tak během roku trochu zabředl do starých kolejí. Přesto měl jinou paletu. Dokázal se osvobodit z malby splývavým štětcem. Volil třeba skvrny a hrál si s tím, co ještě divákovo oko snese. Byla to určitá odnož impresionismu,“ popisuje Zachař.

Covid zdržoval

Není vyloučené, že k tomuto malíři máte taky celkem blízko. „Možná kdyby se lidi podívali po bytech, našli by Honsovy obrazy. Národní galerie vlastní jenom pár obrazů. Drtivá většina jich je v soukromých rukách anebo v regionálních galeriích, odkud je máme zapůjčené.“

Reprezentativní výběr děl byl v Hlinsku nachystaný už na jaře 2020. Výstavu o dva roky odsunula protikoronavirová opatření. Expozice je přístupná do 5. června. Na komentovanou prohlídku můžete zajít v sobotu 14. května od 14 hodin. Vyšel i obsáhlý katalog s vyobrazením všech vystavených prací.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související