Nenechte mobily myslet za vaše děti. Nuda jim občas prospěje, tvrdí psycholožka

13. únor 2025

Dětská psycholožka Bohumila Mia Fagertun Chocholoušová pomáhá dětem, které se ztratily ve virtuální realitě, najít cestu zpět k sobě. A školáků nezdravě závislých na počítačových hrách podle ní přibývá. „Není možné po dětech chtít, aby žily bez mobilu. Přesto si myslím, že ke zdravému vývoji patří i natlučená kolena,“ říká.

Jak zabavit dítě bez mobilu a počítače? Podle dětské psycholožky je to těžké, ale jak rodiče, tak prarodiče, by to rozhodně neměli vzdávat. Důležité je začít s tím od útlého věku dítěte.

Počítačové hry vytvářejí pocit závislosti

„Virtuální hry jsou velmi dobře vymyšlené. A je řada velmi dobře placených psychologů, kteří na tom pracují. Jsou založeny na nekonečném systému odměn, které proudí k dětem jako zpětná vazba. Vytvářejí v nich pocit závislosti a opravdu je těžké je od toho odtrhnout.

Psycholožka Bohumila Mia Fagertun Chocholoušová

Samozřejmě, že svět se mění a my se měníme s ním. Není možné po dětech chtít, aby žily po starém způsobu. Přesto si myslím, že ke zdravému vývoji patří i natlučená kolena, notná dávka nepohodlí a překonávání sám sebe. Během počítačové hry se kluci sice zapotí, ale je to úplně jiný pocit, než bojovat ve fyzickém světě,“ vysvětluje psycholožka Chocholoušová a dodává, že děti potřebují skutečnou výzvu:

„Zkuste dostat děti do zóny reálného světa, kde to pro ně bude na hranicích komfortu. Desetileté děti už nezaujmete hrou na babu. Potřebují skutečné výzvy jako třeba přeplavat řeku, vylézt na vysoký strom, přejít úzkou lávku. Jde o to najít způsob, kterým zažijí samy sebe v reálném světě a dá jim to smysl,“ míní psycholožka Bohumila Mia Fagertun Chocholoušová.

Nechte dítě zažít nudu

„Vytrhnout dítě z virtuální reality je velmi těžké, ale nesmírně důležité. Je úplně přirozenou součástí života, aby se děti uměly i dobře nudit. Jedině tak se naučí samy tvořit. Nenechte mobily, aby tvořily za ně.

Nuda v kuchyni (ilustrační foto)

„V počítačové hře vidíte krásnou kytku, ale nevíte, jak ta kytka voní. Když máte něco zvednout, tak nevíte, jak je to těžké. Vyvíjíte úplně jiné neuronové dráhy, než když se s někým doopravdy poperete nebo se procházíte po louce,“ vysvětluje psycholožka a s úsměvem pokračuje:

„Nemám ráda virtuální svět, plánovitě se od něj izoluji. Ke komunikaci používám email a telefon, to mi stačí. Sociální sítě nesleduji, nedávám jim svůj čas ani pozornost. Děti to ale mají naopak. V jejich pojetí bych byla dinosaurus, který už měl dávno vymřít.“

Co to znamená volná výchova a kolik rodičů ji skutečně zvládne? Poslechněte si více v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související