Netopýři: Tajemní, zajímaví, užiteční a navrch skvělí letci

7. září 2017

Mezinárodní noc pro netopýry se už více než 20 let koná pravidelně po celé Evropě. Nejen o jejím letošním ročníku hovořila v Magazínu Leonardo jedna z organizátorů této akce zooložka Eva Cepáková.

„Letos u nás noc netopýrů probíhá asi na 50 místech. Lidé si mohou přijít poslechnout přednášky a besedy o netopýrech, ale zúčastnit se spousty dalších akcí.“

Jak se daří zákonem chráněným netopýrům právě v České republice? „U nás bylo zjištěno 27 druhů netopýrů. Je pravda, že některé druhy prošly drastickou změnou početnosti koncem minulého století, také z důvodů používání toxických pesticidů v zemědělství.“

„V posledních letech se populace netopýrů obnovují a doufáme, že i našim přičiněním. Například usilujeme o ochranu netopýrů v budovách, protože spousta z nich se tam ukrývá. Snažíme se s majiteli nebo správci takových míst hodně komunikovat a motivovat je ke spolupráci s námi.“

Tato osvěta přináší své plody, tvrdí zooložka. „Lidé netopýry stále více vnímají jako zajímavé i užitečné živočichy.“


V rámci Mezinárodní noci pro netopýry je také připravena ukázka výzkumu těchto savců, včetně odchytu do sítí. „Lidé také mohou vyrazit na vycházku, kde s odborníky pozorují netopýry pomocí ultrazvukových detektorů. Kompletní seznam všech netopýřích akcí je možné najít na našich stránkách www.ceson.org.

V čem spočívá jejich užitečnost? „Mohou pomoci významně hubit třeba komáry. Celkově řád letounů zahrnuje spoustu druhů, které se živí šťávou z květů, pylem neb plody, takže pomáhají opylovat rostliny, šíří semena.“

„Některé rostliny jsou na netopýrech přímo závislé, jako třeba agáve, ze které se vyrábí tequila. Hmyzožravé druhy mohou zase významně přispívat k likvidaci škůdců v zemědělství.“

Proč jsou netopýři tak skvělí letci? „Souvisí to se stavbou jejich křídel. Jsou to přeměněné ruce s prodlouženými prsty, mezi kterými je natažená tenká kožovitá blána. Právě proto, že mohou netopýři prsty v ruce všelijak ohýbat, tak dokážou výborně manévrovat a dokonce předčí i ptáky.“

„Vyšlo najevo, že jsou netopýři přeborníci i v rychlostech letu. Zatímco například rorýs vyvine rychlost asi 110 km v hodině, tak podle amerických zoologů dosahuje Tadarida guanová ve vodorovném letu až 160 km v hodině.“

A proč odpočívají netopýři zavěšeni hlavou dolů? „Mohou tak snadněji odstartovat. Jednoduše se pustí, chvíli padají a pak teprve naberou rychlost a vzlétnou. Tak i snadněji uniknou predátorům,“ vysvětlila Eva Cepáková.“

autoři: jkl , oci
Spustit audio