Nihad Nino Pušija už 20 let dokumentuje cesty a osudy romských uprchlíků

20. květen 2017

Nihad Nino Pušija pochází z Bosny a osudy romských uprchlíků zachycuje fotoaparátem už víc než 20 let. Stejně tak se věnuje i dalším skupinám na okraji společnosti – migrantům, homosexuálům a lidem bez domova. Teď vystavuje v Muzeu romské kultury v Brně.

Nihad Nino Pušija po vypuknutí války v Jugoslávii odešel do Německa a stal se uprchlíkem. Po cestě fotil svoje okolí a lidi, které potkával. Později se z jeho koníčku stala práce na plný úvazek.

„To je celkově velký problém Romů v Evropě, že velká část z nich nemá žádnou stálou adresu, nejsou registrováni. V Evropě žije zhruba 12 milionů Romů a podle odhadu 1-2 miliony nemají žádnou identitu. Musíme si uvědomit, že v okamžiku, kdy nemáme žádné oficiální dokumenty, nemáme žádný nárok třeba na školu nebo na zdravotní pojištění.“

Izeta, 1996. Z cyklu Duldung

Na jeho fotografiích lidé nenajdou folklórní motivy a naaranžované záběry. Na fotkách jsou mladí lidé se svými přáteli, nebo Romové, kteří připomínají spíš domorodce z Ameriky. Většina jeho fotografií byla pořízena na Balkáně nebo v Německu.

„Tato dlouhodobá dokumentace je těžištěm mé práce. Není to tak, že bych ty Romy vyfotografoval jedenkrát a strávil s nimi čas jen jednou. Ale vždy je pak znovu navštěvuji. Není to tedy tak, že bych dokumentoval život všech 12 milionů Romů v Evropě, ale například v Bosně nebo v Německu mám jednu-dvě rodiny, které pravidelně navštěvuji a fotografuji.“

Nihad Nino Pušija na vernisáži výstavy Parno Gras v Muzeu romské kultury v Brně

Výstava je rozdělená na dvě části, vysvětluje kurátor Adam Holubovský.

„Ve spodní části můžete vidět projekt Duldung Deluxe, který je pro Nina důležitý. Začal ho tvořit už v 90. letech a je to o mladých uprchlících z bývalé Jugoslávie, z Bosny, Kosova a ze Srbska, kteří nyní žijí v Německu a čekají na vyhoštění nebo už vyhoštěni byli. Nino sleduje jejich příběhy, dokumentuje je v samotném Německu, kde žijí s tímto statusem Duldung, anebo naopak vyráží už za těmi lidmi, kteří byli vyhoštěni, a dokumentuje jejich situaci v rodné zemi.“

Druhá část výstavy se jmenuje stejně jako celá expozice Parno Gras neboli Bílý kůň.

Výstava Parno Gras v Muzeu romské kultury v Brně

„Sám Nino o tomto projektu Parno Gras říká, že je to jeho veškerá práce, kterou dosud na téma Romů vytvořil. Takže to není jeden ucelený soubor, ale skládá se z několika různých částí, takže tam můžete vidět fotografie Romů z Barcelony, jsou tam uprchlíci, kteří žijí v táboře Vicolo Savini, který je poblíž Říma, tam jsou konceptuálnější projekty a je to směs veškeré práce týkající se romské tematiky.“

autor: Tereza Kadrnožková
Spustit audio