Noha – základ života. Stůjte pevně na zdravých nohou
Jak hodně je správná chůze důležitá pro náš pohybový aparát? Proč nejsou ortopedické vložky vhodným řešením potíží s nohami? Co udělat pro to, aby naše byly zdravé, v rozhlasové Radioporadně vysvětlila fyzioterapeutka Jaroslava Morávková.
Naše chodidlo má dvacet šest malých kostí. A na těch nás nosí celý život. Ať už máme padesát nebo sto kilo. Noha nám zajišťuje pevný krok. Nejen proto bychom se měli o ni dobře starat.
Všechno začíná už v dětství. Podle statistik se více než 90% dětí rodí se zdravýma nohama. Jenomže kvůli špatné manipulaci s miminkem, nevhodnému obouvání a podceňování cíleného cvičení dnes téměř každý školák šmajdá. „Konkrétní čísla jsou alarmující. Dvě třetiny dětí nosí příliš malé boty, polovina má nohy zdeformované, jedna třetina nikdy neběhala bosky,“ říká Jaroslava Morávková.
Nepomáhejte dětem s chozením
Jaké chyby tedy rodiče a prarodiče dělají? Například děti nazouvají do bot příliš brzy. Jakmile se batole postaví, není nutné zašněrovat ho do obutí. „Dejte mu obyčejné ponožky a nechte ho ťapat. Jakmile dítě chodí samo pevně a přejde obývací pokoj, nasaďte mu boty,“ doporučuje Jaroslava Morávková.
Dalším prohřeškem je, že dítěti s chůzí pomáháme. Vodíme ho za ruku nebo ho nasoukáme do chodítka. „Ať všechno dělá samo. Samo se postaví, samo chodí kolem nábytku. Jedině tak se to naučí správně,“ zdůrazňuje Jaroslava Morávková.
Jen co noha nohu mine
Je jasné, že velký vliv na náš pohybový aparát má i chůze. Někdo dupe, jiný se šourá, další vytáčí chodidla do stran. Naše chůze se během života mění. „Rosteme, měníme zaměstnání, židle, svůj styl života. Tím zároveň měníme podmínky pro naše nohy a tělo,“ upozorňuje Jaroslava Morávková. Stejně jako celé naše tělo, i nohy potřebují pohyb a posilovat svalstvo. Samozřejmě, čím jsme mladší, tím se špatné návyky odstraňují snáz. Ale i v pozdějším věku můžeme svou chůzi napravit.
Obout či neobout?
V posledních letech je velmi populární chůze naboso. Pokud v létě máte možnost chodit po zahradě, nebo i po lese, proč ne. Jen nezapomeňte, že vaší noze neprospěje tzv. šoková terapie. Je potřeba ji na terén připravit postupně. Stačí nejdřív deset minut a pak se obout. Další den to zase o pět minut můžete natáhnout. „Pokud vám padá klenba, nechoďte naboso celý den. Sval, místo toho, aby pracoval, se spíš natáhne a bude bolet,“ upozorňuje Jaroslava Morávková.
Další kapitolou našeho obutí jsou dámské lodičky. Na noze vypadají elegantně a k ženské módě patří. „Podpatek do čtyř centimetrů nohu tolik nezatěžuje. Také záleží, jak dlouho v takové botě budete,“ uvádí Jaroslava Morávková. Zkuste to vyřešit elegantně. Jdete do divadla? Přezujte se až na místě.
Jak se projevuje špatná chůze? Dá se napravit padající nožní klenba? Proč nejsou ortopedické vložky do bot vhodným řešením? Odpovědi na tyto otázky uslyšíte v záznamu Radioporadny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.