Nové dráty a baterie pro Králicko. ČEZ zvyšuje kapacitu v okolí Dolní Moravy

25. leden 2022 09:15

Energetická společnost ČEZ zvýší na Králicku kapacitu energetické soustavy. Ta už teď současným potřebám a odběrům sotva stačí a v oblasti bývají problémy s kvalitou napětí, které kolísá. Jediným způsobem, jak situaci zlepšit, je postavit nové vedení vysokého napětí, a to hned ze dvou směrů. První práce začaly už loni na podzim.

„V několika příštích letech, konkrétně do roku 2027, dojde k výstavbě několika vedení vysokého napětí, takže například z Jablonného nad Orlicí do Čenkovic a do Mlýnského Dvora, potom z Orliček přes Suchý vrch do Boříkovic,“ říká mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Energie za půl miliardy

Čtěte také

Hlavně oblast kolem Dolní Moravy zažívá v posledních letech velký rozvoj turismu. To s sebou ale pochopitelně nese i obtíže. Současná energetická soustava totiž přestává stačit. ČEZ ji proto musí vylepšit, náklady se vyšplhají až na pět set milionů korun.

„Jedná se o soubor staveb, které na sebe budou postupně navazovat v časovém horizontu od listopadu loňského roku, kdy se začalo, až do roku 2027. Cílem je zajištění kvalitnější a spolehlivější dodávky elektřiny a umožnění dalším žadatelům o nová připojení, abychom je mohli připojit,“ vysvětluje mluvčí.

Utáhnout sněhová děla

Problémy v poslední době bývají s kvalitou napětí. ČEZ proto v Králíkách zkouší jednu novinku – kompenzační zařízení. Zjednodušeně řečeno se jedná o velké baterie. Když je v síti velký odběr, jsou schopné pokles napětí rychle dorovnat na obvyklou úroveň. „Právě kvalita napětí v oblasti Dolní Moravy je v současné době problém, který jsme vyřešili tímto kompenzačním zařízením. Je to hlavně v době, kdy v lyžařských areálech dochází například k umělému zasněžování a je ve zvýšené míře potřeba ze sítě odebrat elektřinu.“

Kompenzační zařízení je ale jen dočasné řešení. Všechno vyřeší až stavba nového vedení vysokého napětí a transformovny v Králíkách. Už teď je například v oblasti problém s připojováním nových odběratelů.

„Připojuje se, ale omezeně. Až v roce 2027 bude vše hotovo, tak budeme moci připojovat nové zákazníky bez problému,“ uzavírá mluvčí Šárka Lapáčková Beránková. Problémy s nedostatečnou kapacitou sítě byly před pár lety i v Poličce a jejím okolí. ČEZ proto tehdy postavil vedení velmi vysokého napětí z Hlinska, a kapacity po letech navýšil.

Spustit audio

Související