Novinky ve vydávání osobních dokladů. Bleskový pas za šest tisíc, občanka s čipem

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad
Cestovní pasy, pas, cestovní doklad

Od 1. července se změní podmínky vydávání osobních dokladů. Občanské průkazy i cestovní pasy bude možné získat ve zkrácené lhůtě. Za poplatek lidé získají doklad do pěti dnů nebo dokonce během 24 hodin.

Všechny občanské průkazy vydávané po tomto datu budou opatřené elektronickým čipem, o vydání řidičského průkazu bude možno nově žádat v kterékoli obci s rozšířenou působností bez ohledu na adresu trvalého bydliště, tedy stejně, jako je tomu u ostatních osobních dokladů.

Do 30 dnů i do 24 hodin

„Pro občanské průkazy i cestovní doklady zůstává standardní lhůta vydání do 30 dnů od podání žádosti. Nově si bude občan moci podat žádost o vydání občanského průkazu i cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do pěti pracovních dnů,“ řekla Ema Dlabajová z odboru správních agend pardubického magistrátu.

O doklady vyrobené do 24 hodin (v pracovních dnech) je možné požádat u kteréhokoliv úřadu s rozšířenou působností.

Poplatky za vydávání osobních dokladů (od 1. 7. 2018)
 do 30 dnůdo 5 dnůdo 24 hodin
Občanský průkazdospělí0 Kč500 Kč1 000 Kč
do 15 let50 Kč300 Kč500 Kč
Cestovní pasdospělí600 Kč3 000 Kč6 000 Kč
do 15 let100 Kč1 000 Kč2 000 Kč

Bleskové vystavení občanského průkazu stojí 1000 korun, u dětí do 15 let 500 korun. Cestovní pasy vystavené ve stejné lhůtě nesou správní poplatek 6000 korun, resp. 2000 korun pro občany do 15 let.

Vyhněte se frontám. Objednejte se na pasové oddělení elektronicky

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad

Jestli už teď vybíráte zahraniční dovolenou, doporučujeme také zkontrolovat platnost cestovních dokladů a ověřit si, jestli mají pasy i děti. Protože pokud to zjistíte těsně před odjezdem, čekají vás v lepším případě fronty na úřadu, v horším se může stát, že vydání nového nestihnete.

„U vystavení občanského průkazu do pěti dnů bude správní poplatek 500 korun, u občana mladšího 15 let 300 korun. Za vystavení cestovního dokladu v této lhůtě zaplatí dospělý žadatel 3000 korun, mladší 1000 korun,“ dodala Ema Dlabajová.

Při standardní lhůtě zhotovení dokladů do 30 dní se správní poplatky nemění. V případě ohlášení ztráty, odcizení, poškození, zničení či z důvodu zrušení trvalého pobytu ve správním řízení již nebude vydáván občanský průkaz typu BLESK s platností jeden měsíc.

Od července budou všechny občanské průkazy vybaveny elektronickým čipem, který má majiteli v budoucnu umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu.

Řidičské průkazy

Drobné změny se chystají i u vydávání řidičských průkazů. O ty bude možné žádat jako dosud standardně ve 20denní lhůtě, nebo zrychleně do 5 pracovních dnů. Od 1. července ale zrychlená verze podraží z 500 na 700 Kč.