Oční lékař, hasič i studenti. Pardubický kraj udělil ceny osobnostem roku 2018

Lékař Jan Iserle byl dnes hostem Českého rozhlasu Pardubice

Pardubický kraj v pondělí večer rozdal medaile a ocenění osobnostem regionu roku 2018. Ceny udílí hejtmanství každoročně za zásluhy o Pardubický kraj a také cenu Michala Rabase za záchranu. Mezi letošními laureáty byli například včelař, hasič, lékař nebo třeba muži, kteří zachránili tonoucí ženu.

Večerem provázela skupina Gentleman Singers z Hradce Králové a ocenění získalo sedm lidí, kteří se nějakým způsobem zasloužili o Pardubický kraj.

Tou hlavní cenou nebyla zásluha o Pardubický kraj, udělovala se i cena Michala Rabase za záchranu. Dostali ji studenti, kteří zachránili tonoucí ženu.

Čtěte takéNejstarší host pardubického studia: Mluvil jsem s Wichterlem, když vynalézal čočky

V kategorii Cena za zásluhy o Pardubický kraj se sešlo 25 nominací. Z toho 23 pro fyzické osoby, 2 osoby právnické, jedna nominace byla  vícenásobná. Na Cenu Michala Rabase za záchranu bylo 9 nominací, z toho ve dvou případech byl více než jeden zachránce.

Cenu Za zásluhu o Pardubický kraj dostal oční lékař Jan Iserle, kterému celé divadlo tleskalo ve stoje. Letos mu bude sto let a působil několik let v pardubické nemocnici. Zasloužil se o její renomé a o rozvoj jednoho z klíčových oborů.

Ocenění Pardubického kraje

Ceny Pardubického kraje jsou nejvyšším oceněním, kterým kraj vyjadřuje uznání a respekt významným osobnostem, kolektivům nebo právnickým osobám, které se zasloužily o rozvoj Pardubického kraje. Zastupitelstvo Pardubického kraje tak hodlá rozvíjet dobré tradice Pardubického kraje a cestou udělování cen také trvale a významně posilovat uvědomování si příslušnosti k území i lidem, kteří v Pardubickém kraji žijí. Pardubický kraj udílí ocenění Pardubického kraje od roku 2014.

Dalšími osobnostmi, které si došli na podium pro ocenění, byli například včelaři Evžen Báchor a Josef Volejník. Nebo například hasič Jaroslav Žák či František Bobek, ten se zasloužil o popularizaci regionální historie druhé světové války a také o revitalizace pardubické Larischovy vily.

Spustit audio
autor: Naďa Kubínková|zdroj: Pardubický kraj

Související