Odpočinek, sport, poučení i zábavu nabízí hradecké městské lesy

5. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Městské lesy Hradec Králové pečují o přírodu v okolí krajské metropole

Už od počátku 14. století jsou v majetku Hradce Králové městské lesy, v současnosti významná rekreační lokalita nejen pro obyvatele Hradce Králové, ale i návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán se přišel pochlubit tím, co lesy nabízí a jaké novinky do budoucna chystá.

„Komplex městských lesů sice začíná u Hradce, ale táhne se nějakých 40 kilometrů až k Chocni,“ říká Milan Zerzán a doplňuje, že velká část se rozkládá také na území Pardubického kraje.

Například Mazurova chalupa nedaleko Hoděšovic, která je největším objektem s rekreačním zázemím na území lesů, leží ještě v Pardubickém kraji. Právě u ní začíná Pohádková stezka, jedno z mnoha lákadel pro malé návštěvníky. Ti budou nadšení také z rytířského hradiště uprostřed lesů a dalších zajímavých míst pro hraní.

Městské lesy Hradec Králové pečují o přírodu v okolí krajské metropole

4 tisíce hektarů zábavy i poučení

Na bezmála 4 tisících hektarech najdou vyžití i sportovci, turisté i školní výpravy. Lesy protíná řada turistických a naučných stezek o lese samotném, o ptácích, kteří v nich žijí. Další stezka zavede návštěvníky do okolí rybníků a přírodních památek. Zajímavá je i stezka Mrtvé dřevo. Cyklisté ocení řadu cyklotras a asfaltové stezky zase využijí bruslaři.

Zvířata na dosah

Milovníci zvířat si mohou prohlédnout v několika malých oborách ochočené divočáky, daňky nebo jeleny sika Dybowského. Do budoucna by u jejich výběhů mohly být automaty s vhodným krmením.

Městské lesy Hradec Králové

„Divočáci i daňci vezmou potravu z ruky. Jsou to taková drbací zvířátka,“ popisuje Milan Zerzán a dodává, že na území Pardubického je v plánu také velká obora pro jeleny: „Pardubice jsou daleko, ale v Hradci doufám bude slyšet, jaké zvuky vydávají jeleni v říji. Bude to další atrakce pro lidi.“

V příštím roce by v lesích rádi zprovoznili dřevěnou lesní tělocvičnu a lákavě zní také chystaný lesní minigolf. Už teď si ale každý z návštěvníků najde to svoje.

autor: HRU
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...