Oprava Wonkova mostu v Pardubicích potrvá 11 měsíců, silničáři ho úplně nezavřou

5. srpen 2022 07:10

Oprava mostu Pavla Wonky v Pardubicích začne příští rok. Práce potrvají 11 měsíců, ale silničáři budou pracovat vždy jen na části vozovky a most zůstane částečně průjezdný. To, že jsou v mostní konstrukci závady, zjistili odborníci už před pěti lety.

Uvnitř mostu jsou některá nosná lana zkorodovaná, je nutné je vyměnit. Náklady nechává kraj přepočítat na současné ceny, půjde o desítky milionů korun. Průzkum v roce 2017 prokázal poškození lan, kraj od té doby hledá s odborníky nejvhodnější variantu opravy.

Čtěte také

„V současné době jsou ve hře dvě varianty opravy. Nosná lana jsou uložená v konstrukci a speciální pěně, která je drží na svém místě. Levnější varianta počítá s odstraněním pěny, výměnou lan a opětovným zapěnováním. Dražší varianta by znamenala vytvořit speciální tunel, ve kterém by byla lana uložena a dala by se po čase vyměnit bez zdlouhavého procesu odstranění pěny,“ mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Dražší varianta byla původně odhadovaná na 131 milionů korun, od té doby ale vše výrazně zdražilo. V současné době nechává kraj přepočítat hodnotu zakázky v obou variantách, a následn stanoví způsob opravy, řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Uzavřený Wonkův most v Pardubicích

Zatím se počítá s tím, že stavba by mohla začít příští rok a opravy potrvají 11 měsíců. V srpnu kraj požádá o vydání stavebního povolení. Zavírat most hejtmanství nebude. „Doprava bude vedena zúžením jedním pruhem v každém směru. V současné době ale koordinujeme postup s magistrátem, který plánuje opravu mostu v ulici kpt. Bartoše. Je jasné, že pro dopravu v krajském městě by uzavření nebo omezení provozů na obou těchto mostech zároveň, bylo velice problematické,“ dodal Barták.

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související