Oprava za 150 milionů. Místo opuštěných bytů chtějí Pardubice atraktivní bydlení

21. září 2019 06:20

Pardubice opraví dva městské bytové domy v Husově ulici. Náklady město odhaduje na 150 milionů korun, využije i dotace. Investici dokončí odhadem v roce 2022. Domy mají pověst vyloučené lokality, o byty není zájem, což město chce změnit.

„Ročně na nájmech, které bychom potenciálně mohli za byty získat, ztrácíme 1,3 milionu korun,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

V domech je 91 bytů, 40 bytů má nájemníky, z toho deset rodin je ohroženo chudobou. Než město zahájí opravy domů, zřídí tam komunitní centrum pro děti, v současnosti pro něj hledá lektory.

Do dvou bytových domů město v minulosti moc neinvestovalo. Není tam dálkové vytápění, v domech nejsou výtahy. V říjnu by zastupitelé měli schválit peníze na projekt. Náklady na opravy architektonická studie odhaduje na 150 milionů korun.

Město chce čerpat dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení nebo si vzít úvěr, který fond nabízí. Možností jsou i evropské dotace. „Samozřejmě bude nutné zapojit vlastní prostředky nebo úvěrové zdroje města. Podle modelu, který jsme si spočítali, se nám investice do 20 až 25 let vrátí,“ řekl Rychtecký.

Vzniknou i luxusní podkrovní byty

Domy by měly nabídnout 88 bytů, mezi nimi startovací byty pro mladé, sociální byty i luxusnější bydlení v podkroví. Nynějším nájemníkům město nabídne bydlení v jiných městských bytech, někteří se do opravených bytů zase vrátí.

Architekti navrhli změny dispozic bytů. Dnes tam jsou pouze malometrážní byty. Nově se počítá také s byty 3+kk a podkrovními byty. Každý vchod bude mít výtah, některé byty budou mít balkony.

„Všechny byty budou zateplené, vyměníme okna. Budou napojené na opatovickou elektrárnu, to znamená na standardní vytápění. Architekti počítají s průchodem domů do zadní části, čímž se otevře celá lokalita, která je za nimi,“ dodal Rychtecký.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související