Opravy radnice v Žamberku: nová okna, střecha a bezbariérový přístup

Budova radnice v Žamberku
Budova radnice v Žamberku

Obě budovy radnice v Žamberku čeká rekonstrukce. Historická budova na náměstí bude mít už tento víkend nová okna. Větší oprava je plánovaná v budově na Nádražní ulici, kde kromě některých odborů radnice sídlí i Pošta a Úřad práce.

Aktuálně dělníci pracují jenom v budově na náměstí, chod úřadu by to omezit nemělo. Výměna oken se týká jenom zadní části radnice. Některé odbory sice zavřené jsou, ale nebude to na dlouho. Neúřaduje se například na stavebním úřadu.

Práce jsou ale naplánované tak, že výměna oken by měla skončit v neděli. Část úřadu ale možná bude zavřená i na začátku příštího týdne, říká ředitelka odboru regionálního rozvoje a územního plánování Lenka Fránková: „Pokusíme se ještě začátkem příštího týdne vymalovat, ale opět tak, abychom mohli občanům vyhovět a aby si mohli vyřídit, co budou potřebovat.“ V budově úřadu na náměstí by také měla být nová vzduchotechnika a osvětlení.

Stavba protipovodňových opatření v Žamberku bude v červnu nejspíš pokračovat

Ocelové protipovodňové zábrany u autokempu v Žamberku

Budování protipovodňových zdí v Žamberku bude pokračovat. Práce se zastavily loni na podzim, kdy vítězná stavební firma zkrachovala. Kolem Divoké Orlice tak zůstaly různé nedokončené větší i menší stavby.

Budovu v nádražní ulici čeká zásadnější rekonstrukce. Jde hlavně o snížení energetické náročnosti budovy, takže dům bude zateplený, bude mít nová okna i vzduchotechniku a oprava se bude týkat i střechy a hlavně podkroví.

„Tam dojde k velké přestavbě podkroví, výměně krytiny a celkovému nadkrokevnímu zateplení. Budou se tam rozšiřovat a upravovat prostory, využije se i prostor stávající půdy, takže tam vzniknou i nové kanceláře,“ dodává Fránková.

Zatím je vypsané výběrové řízení na dodavatele stavby. Pokud by šlo všechno hladce, tak podle místostarosty by to v nejlepším případě všechno mohlo začít v létě, pravděpodobně ale až na podzim.

Stavební práce vyjdou radnici na skoro 30 milionů korun s tím, že část nákladů pokryje státní dotace. Důležité také je, že po dokončení rekonstrukce, bude budova na Nádražní ulici bezbariérově přístupná.