Otekla vám noha? Příčinou může být lymská borelióza

11. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kožní lékařka Iva Žampachová

Lymská borelióza je příčinou mnoha onemocnění.  Podle lékařky Ivy Žampachové z Homea clinic Pardubice přibývají stále nové případy. A právě na této klinice přišli na to, že i jednostranný otok na noze může způsobit právě lymeská borelióza.

Otok může být primární vrozený nebo sekundární. Ten vzniká například po různých nádorových onemocněních, ale i infekcích.

„Letos jsme zachytili řadu nejasných jednostranných otoků dolních končetin od nártu po kotník, u kterých jsme následně prokázali lymskou boreliózu. Naše postupy i řešení jsme prezentovali na národním Lymfologickém kongresu a další pacienty nyní sledujeme,“ říká MUDr. Žampachová a pokračuje: „Přicházela k nám celá skupina klientů s tímto jednostranným otokem. Ti lidé obešli různá zdravotnická oddělení a nikdo z lékařů nepřišel na příčinu otoku.

My kožaři vyšetřujeme protilátky proti lymské boreliózie, což je nová civilizační choroba, která nás všechny zajímá. A tato skupina našich klientů s jednostranným otokem měla pozitivní testy! Přeléčili jsme je antibiotiky, potom nastoupily lymfodrenáže – manuální i přístrojové. Úspěch v této terapii nás velmi potěšil.“

Spustit audio

Související