Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží

Klášter na Hoře Matky Boží
Klášter na Hoře Matky Boží

Poutní místo na Hoře Matky Boží čeká velká rekonstrukce, během které by mělo vzniknout lepší zázemí pro návštěvníky. Po rekonstrukci už v klášteře nebude místo pro Památník obětem internace, který se přesune do bývalého gymnázia.

V 50. letech minulého století komunistický režim využil klášter jako jedno z míst pro internaci řeholníků z různých církevních řádů. Ti pak byli nucení pracovat a žít v často nelidských podmínkách. Tuto temnou kapitolu historie nejen hedečského kláštera připomínal přímo v areálu posledních 10 let památník.

Poutní místo teď čeká velká rekonstrukce. Po jejím dokončení už pro Památník obětem internace nebude v klášteře místo, protože původní domeček se změní na návštěvnické centrum. Duchovní správa provozovatelům památku nabídla náhradní místo přímo v areálu. Ti to ale odmítli, protože prostory by byly zhruba o třetinu menší.

Památník obětem internace se stěhuje z hory Matky Boží

Aktuálně se všechny sbírkové předměty přestěhují do depozitáře. Jsou to totiž stovky předmětů. „Bylo tady přes 650 sbírkových předmětů, ale jsou v tom samozřejmě započítané i soupravy. Například jídelní souprava, která byla zabavená v 50. letech státní bezpečností, čítá přes 20 kusů,“ říká ředitel muzea Richard Sicha. Náročné například je stěhování církevních textilií a řeholních hábitů. Naopak nejmenší předmět je křížek z růžence, který má jen několik milimetrů.

Jediný v Česku

Expozice je důležitá i pro současné řeholníky. Žádný podobně rozsáhlý památník, který by připomínal komunistický útlak jejich spolubratří i řádových sester, totiž v Česku není.

Jeho důležitost vysvětluje představený řádu Milosrdných bratří Martin Macek. „Dává historickou výpověď o dobách, které my už neznáme. Chápu to jako odpovědnost vůči těm, kteří nás předešli a kteří procházeli těmi nelidskými podmínkami a kteří nám zachovali hodnoty.“

Památník obětem internace se stěhuje z hory Matky Boží

Připomínka internace v klášteře bude i po dokončení oprav. V jaké podobě a rozsahu ale zatím není jasně.

Z kláštera do gymnázia

Nově bude památník umístěný v budově bývalého gymnázia na Velkém náměstí v Králíkách. Podle provozovatelů je to svým způsobem i lepší prostor, protože nabízí víc místa.

Provozovatelé památníku jsou dobrovolníci. Časový plán tak stojí jen na ochotě několika lidí ve svém volném čase něco dělat a připomínat tuto historii. Teď je potřeba prostory na náměstí přizpůsobit a to bude nějakou dobu trvat. Podle současných předpokladů to bude nejdřív za dva roky.

Domov pro řeholnice i řeholníky

Klášter vznikl na začátku 18. století a žil v něm řád servítů. V roce 1883 je vystřídali redemptoristé, kteří v tam zůstali až do 50. let minulého století. Po tzv. Akci K sloužil klášter jako internační zařízení pro řeholníky různých řádů z celého Československa. Po roce 1961 v něm byly umístěné řeholní sestry. Po pádu komunistického režimu se v 90. letech do kláštera opět vrátili redemptoristé, kteří areál v roce 2013 přenechali Královéhradeckému biskupství.

Spustit audio

Související