Památník Zámeček v Pardubicích získal dvě ocenění na Stavbě roku 2022
Památník Zámeček v Pardubicích získal dvě ocenění na Stavbě roku 2022. Muzeum se pro návštěvníky otevřelo přesně před rokem a připomíná audiovizuálními expozicemi tragické osudy českého národa v období 2. světové války. Prostory jsou v podzemí a trochu připomínají labyrint, i to byl záměr dvou architektů, kteří muzejní komplex navrhli.
Cílem bylo podle historika Vojtěcha Kyncla, udělat přehlednou moderní expozici pro běžného návštěvníka, který si ji projde asi za 30 minut. „To znamená audiovizuálně tak, aby to bylo jasné, stručné a současně silné. Abychom sdělení, že nacismus a válka je zlo, předali i té generaci, která si to neuvědomuje.“
Během prohlídky návštěvníci přijdou do temného sálu. „Nejistota ze tmy a nejistota z toho klesajícího prostoru je záměr a má vás to podprahově rozkolísat,“ popisuje historik.
V temném sále se nabízí pohled na předměty, které se dochovaly z popraviště: původní dřevěné rakve, část popravčího kůlu, pušky i oblečení obětí. Syrovou atmosféru podtrhuje i beton, ze kterého je objekt postavený.
„Dal bych krk na to, že kdybyste byla v místnosti, byť by byla v podzemí, byla by zbouchaná z prken nebo ze sádrokartonu, tak budete mít jiný pocit, než když jste obklopena betonem,“ vysvětlil architekt Jan Žalský. Další místnost nemá střechu, uprostřed je zasazený strom a na stěně je deska se jmény všech obětí.
Unikátní řešení pietního místa
Muzeum si teď přivezlo dvě ocenění ze soutěže Stavba roku 2022. Jednak Cenu za mimořádný společenský přínos a také za unikátní řešení výjimečného pietního místa. „Nejsem odborník, mohu říci jen pocit, který z toho mám. Když jsme jako porota vybírali jako porota to architektonické řešení v rámci soutěže, tak jsme hodnotili to, že vrací to území hodně do podoby roku 1942,“ vysvětlil náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).
V místě byl také obnoven val, kde došlo k popravě 194 obětí. „A tím, že se celá expozice odehrává v suterénu, tak neruší to území a památník dostal přírodní ráz a dominantou zůstává samotný pomník,“ dodal Rychtecký.
Muzeum si můžou návštěvníci prohlédnout do konce listopadu, kdy tam skončí hlavní sezona.
Související
-
Památník na popravišti. Pardubický Zámeček zve do krutých časů
Mezi maximálně temné kapitoly českých dějin patří nacistická hromadná vražda v Pardubicích. Osudy obětí i pachatelů mapuje nově otevřený památník u Larischovy vily.
-
Oprava památníku Zámeček finišuje, nový ředitel má řadu plánů
Přestavba pardubického památníku Zámeček jde do finále a známé je už také jméno ředitele organizace. Stal se jím historik Viktor Janák.
-
Němý svědek válečného masakru mění podobu. Zámeček má opravenou věž
Už několik let se Československá obec legionářská snaží vylepšit vzhled pardubické Larischovy vily. Právě tam si gestapo vyřizovalo účty s obyvateli vypálené osady Ležáky.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968
-
Američan strávil 24 hodin ve vazbě. Floridské úřady ho mylně označily za nelegálního migranta