Pardubice klidnější a třicetkrát zmenšené. Nové dílo připomíná pozapomenutého fotografa

23. březen 2023

Josef Pírka býval svého času pojem. Patřil k zakladatelům české sportovní fotografie. I když s Pardubicemi spojil celý život, přišel o všechny své ateliéry a nemá ani vlastní hrob.

Fotil tam různá zákoutí, přírodu kolem města, parforsní hony a Velkou pardubickou. Na jeho počest teď vytvořil Michal Widenský historické dioráma s názvem Pardubice za Josefa Pírky 1924 – 1927. „Bývaly určitě klidnější. Tenkrát tam bylo kolem 40 aut. Dioráma jsem vytvářel jako vzpomínku na dobu minulou.

Do nejmenšího detailu

Postavičky v dioramatu měří 62 milimetrů. „Všechno jsem musel násobit třiceti. Používám dobové předměty, exponáty a materiály. Dioráma měří asi 111 centimetrů a hloubku má přibližně půl metru. Práce trvaly přes tři roky. Zároveň jsem vylepšoval dioráma New Yorku 1927. Měl jsem ho za zády a vepředu jsem měl Pardubice.“

Widenský musel vychytat i technické mouchy. „Neuvědomil jsem si, že tam je velký sklon, který směřuje k zámku. Počítačem jsme to museli zmenšovat. Okna mi svítí u čtyř domů, mám tam pouliční světlo, dobovou žárovku, dobový stojan světla z olova a cínu z bývalé německé železnice. Do oken jsem symbolicky umístil skleněné fotografické desky ze 20. let. Rámy jsou dřevěné. V některých místnostech mám i interiér jako třeba miniaturní zrcadla a obrazy.“

Stop po Pírkovi pomálu

První ateliér míval fotograf v místech dnešního Východočeského divadla Pardubice. Poslední významný ateliér pak stával na současné třídě Míru, někdejší Královské třídě. „Ten později taky zbourali. Dokonce i jeho hrobka je zrušená. Pírkovo zpopelněné tělo spočívá ve společném hrobu s několika dalšími občany. Podobné osudy mapuje projekt Zmizelí Pardubáci.“

Dioráma je pro zvané vystavené v novém showroomu Muzea technických hraček, kousek od Kamenné vily. Na jeho zhotovení se kromě Michala Widenského podíleli Tomáš Kabíček, Tomáš Wimmer z Univerzity Pardubice, Renáta Tetřevová v dobách působení ve Východočeském muzeu v Pardubicích, dále Vojtíšková - Hrubá knihařství, Ondřej Bouček Gočárova galerie, Zdeněk Kudrnáč sklenářství, Michal Říha a další.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.