Pardubice klidnější a třicetkrát zmenšené. Nové dílo připomíná pozapomenutého fotografa
Josef Pírka býval svého času pojem. Patřil k zakladatelům české sportovní fotografie. I když s Pardubicemi spojil celý život, přišel o všechny své ateliéry a nemá ani vlastní hrob.
Fotil tam různá zákoutí, přírodu kolem města, parforsní hony a Velkou pardubickou. Na jeho počest teď vytvořil Michal Widenský historické dioráma s názvem Pardubice za Josefa Pírky 1924 – 1927. „Bývaly určitě klidnější. Tenkrát tam bylo kolem 40 aut. Dioráma jsem vytvářel jako vzpomínku na dobu minulou.
Do nejmenšího detailu
Postavičky v dioramatu měří 62 milimetrů. „Všechno jsem musel násobit třiceti. Používám dobové předměty, exponáty a materiály. Dioráma měří asi 111 centimetrů a hloubku má přibližně půl metru. Práce trvaly přes tři roky. Zároveň jsem vylepšoval dioráma New Yorku 1927. Měl jsem ho za zády a vepředu jsem měl Pardubice.“
Widenský musel vychytat i technické mouchy. „Neuvědomil jsem si, že tam je velký sklon, který směřuje k zámku. Počítačem jsme to museli zmenšovat. Okna mi svítí u čtyř domů, mám tam pouliční světlo, dobovou žárovku, dobový stojan světla z olova a cínu z bývalé německé železnice. Do oken jsem symbolicky umístil skleněné fotografické desky ze 20. let. Rámy jsou dřevěné. V některých místnostech mám i interiér jako třeba miniaturní zrcadla a obrazy.“
Stop po Pírkovi pomálu
První ateliér míval fotograf v místech dnešního Východočeského divadla Pardubice. Poslední významný ateliér pak stával na současné třídě Míru, někdejší Královské třídě. „Ten později taky zbourali. Dokonce i jeho hrobka je zrušená. Pírkovo zpopelněné tělo spočívá ve společném hrobu s několika dalšími občany. Podobné osudy mapuje projekt Zmizelí Pardubáci.“
Dioráma je pro zvané vystavené v novém showroomu Muzea technických hraček, kousek od Kamenné vily. Na jeho zhotovení se kromě Michala Widenského podíleli Tomáš Kabíček, Tomáš Wimmer z Univerzity Pardubice, Renáta Tetřevová v dobách působení ve Východočeském muzeu v Pardubicích, dále Vojtíšková - Hrubá knihařství, Ondřej Bouček Gočárova galerie, Zdeněk Kudrnáč sklenářství, Michal Říha a další.
Související
-
Síť ze záclony, lajny krejčovskou tužkou, opravdová antuka. Za malými díly je velká práce
Michal Widenský pluje proti proudu času i trochu proti proudu doby. Ve světě moderních technologií hledá dobové předměty a nezapomíná na žádný detail.
-
Aviatika Jana Kašpara poslal do vzduchu hmoždíř. Je to 110 let
Legendární inženýr absolvoval svůj první veřejný vzlet 19. června 1910. Jeho začátek i konec podle dobového tisku oznámila rána z hmoždíře neboli z děla.
-
Michal Widenský přibližuje svět dětí dospělým. A zase naopak
Michal Widenský z Pardubic sbírá historické hračky. Rád je opravuje a také fotí. A to dost netradičním způsobem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.