Pardubice postaví památník prvnímu českému aviatikovi

14. květen 2013

Pardubice budou mít po 20 letech nový památník. Postaví ho Janu Kašparovi, prvnímu českému aviatikovi. Radnice před časem vypsala architektonickou a výtvarnou soutěž, odborná komise pak vybírala ze 47 návrhů.

Do finále se dostalo šest z nich. S rozhodováním o vítězi by měla městu pomoct veřejnost.

Hlasovat můžet ale už teď v anketě ČRo Pardubice na Facebooku!

Mezi šesticí návrhů jsou dva modely se stožárem a vrtulí. Zatímco stožáru dala přednost mužská část komise, ženám v porotě se líbila vrtule, přesněji bronzová figura aviatika v nadživotní velikosti s vrtulí.

Muži jsou pro stožár, ženy pro Kašpara s vrtulí

„Všichni muži zvolili stožár a všechny ženy zvolily sochu Jana Kašpara opírajícího se o vrtuli,“ říká primátorka Štěpánka Fraňková.

Návrhy památníku Jana Kašpara (koláž)

V úpravě s vrtulí by socha přišla město na skoro dva miliony korun. Naopak stožár dosahující výšky skoro 40 metrů s červenobílým rukávem na vrcholu by byl levnější. Pardubice by za něj zaplatily 1,8 milionu.

Hlasovat přitom bude možné i na webových stránkách města a v radničním zpravodaji. Městské zastupitelství by pak mělo zohlednit názor veřejnosti při rozhodování o podobě památníku.

„Každý zastupitel by si to pak měl vzít k srdci a podle svého vlastního uvážení se rozhodnout,“ vysvětluje Fraňková.

Ve hře jsou ale další čtyři jiné podoby památníku. Prohlédnout si šestici návrhů a hlasovat pro svého favorita mohou obyvatelé Pardubic 20. května v pardubické Machoňově pasáži.


Zvětšit mapu

Památník bude stát v centru města na třídě Míru u výškové budovy Magnum, tedy v místě bývalého hotelu Veselka, který byl Kašparovým rodným domem. Jeho realizaci ale v tuto chvíli stojí v cestě chybějící peníze.

Jestli se památníku Jana Kašpara dočkáme ještě v tomto volebním období, není jisté. Nejvýznamnější pardubický rodák by si ho ale po 130 letech zasloužil.

autoři: KUB , Alina Holušová , pta
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne…

Vladimír Kroc, moderátor

Vladimír Kroc _Doktor v dome

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů.