Pardubice rozdělila bílá čára. Musí zmizet, plete se s dopravním značením
Pardubické ulice na začátku týdne protnuly bílé čáry. Vedou celým městem a propojují areál bývalé Prokopky se zámeckým Příhrádkem. Jak rychle se bílý pruh objevil, tak rychle zase musí zmizet.
Za bílou čárou stojí Městská galerie GAMPA. Ta chystá příští týden v úterý vernisáž výstavy, která nese název Prázdno x Naplnění. Představí se na ní 11 umělců, jejichž díla nebudou k vidění jenom v samotné galerii na zámeckém Příhrádku, ale i ve veřejném prostoru.
Jedním z umělců je Martin Vongrej, který je zároveň autorem bílých čar. Jde tedy o jeho umělecký projekt - jakousi bílou kružnici, která symbolicky propojuje areál bývalé Prokopky, kde je prázdný prostor, a Galerii GAMPA v centru města.
Záměrem těchto bílých čar bylo nabádat lidi k přemýšlení nad tím, kdy, jak a proč zažíváme pocit prázdnoty v městském prostoru a zároveň je vyzvat ke zvýšené pozornosti a zbystření smyslů.
Hit sociálních sítí
Sociální sítě zaplavily komentáře lidí, kteří na bílé čáry reagovali. Například Petra Poláková napsala na Facebooku: „Odstraňte ty pruhy z Karloviny, je to trapný, nebezpečný, ošklivý. Rozhazuje to soustředění.“
Zuzana Kňavová naopak na Facebooku napsala: „Náhodou dobré zpřítomnění:) Když jsem čáru viděla poprvé, fakt jsem se u ní zastavila a chvíli přemýšlela, jaký má smysl. A jelikož jsem na nic nepřišla, nechala jsem čáru čárou. Lidi, proč tolik emocí a nadávek kvůli nevinné čáře?“
Bílá čára rozdělila Pardubice nejen opticky, ale i názorově. A lidé na sociálních sítích vysvětlovali význam díla často velmi kreativně:
Galeristé se vše snaží vysvětlovat, příprava uměleckého záměru jim zabrala několik měsíců, neobešla se bez jednání a potřebných povolení. Podmínkou samozřejmě bylo, že čáry do podzimu, kdy skončí v městské galerii výstava, zmizí. Umělci ale nakonec musí odstranit čáry už do tohoto pátku.
Městská policie: Odstranit!
Podle městské policie umělci nedodrželi podmínky, důvodů je několik, čáry mají jinou šířku, než dostali výtvarníci povoleno. A také se hodně podobají dopravnímu značení a motoristé si je mohou splést a například špatně zaparkovat. Umělci proto na základě nařízení městské policie barvu z ulic smyjí.
Vedoucí galerie Šárka Zahálková ale i tak říká, že projekt byl vlastně úspěšný, pro umělce i místní obyvatele se totiž stal určitou sociologickou sondou, která potvrdila odlišnost dvou světů, toho reálného, kde se člověk nebojí diskutovat, a toho nereálného, což jsou třeba sociální sítě, kde nějaký otevřený dialog není možný.
Související
-
Bangladéšský malíř mění zeď u Prokopky v umělecké dílo
Dnes dopoledne odstartoval v Pardubicích největší streetartový projekt v České republice. Jako ateliér malířům poslouží ulice, jako plátno využijí zeď.
-
Umělec, nebo vandal? Městské hradby v Chrudimi kdosi vyzdobil obrazy zvířat
Neznámý umělec vyzdobil část chrudimských městských hradeb. Na šedivé masivní zdi se objevili kamzíci, laně a další zvířecí motivy. Autora město nezná a také není ú...
-
Galerie na zastávkách autobusu. Holice se chlubí významnými...
Lidé v Holicích mají příjemnější čekání na spoj na autobusových zastávkách, společnost jim dělají herci, výtvarníci, sportovci i spisovatelé. Autobusové přístřešky ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Oslovila mě jednoduchost pohřbu a soustředěnost lidí. Papež František byl neformální, vzpomíná biskup
-
Mohutný výbuch v íránském přístavu u města Bandar-Abbás zabil čtyři lidi, zraněných je 561
-
‚Byl to papež se srdcem otevřeným.‘ V Římě se s Františkem rozloučili státníci i desetitisíce věřících