Pardubice si zadaly architektonickou studii pro náměstí u nového terminálu

15. květen 2023 07:37

Město Pardubice si nechá zpracovat architektonickou studii pro náměstí Jana Pernera, které vzniklo po zbourání bytového domu u vlakového nádraží a nového autobusového terminálu. Jak by místo mohlo vypadat, navrhnou architekti, zastavět se nutně nemusí.

Kvůli terminálu město nechalo zbourat část bytového domu. Několik let jej nechtěli opustit tři nájemníci bytů, město s nimi jednalo od roku 2015 o náhradním bydlení. Odstěhovali se loni a následovala demolice objektu. Místo něj vzniklo menší náměstí, na jehož jedné straně je vlakové nádraží a terminál pro městskou hromadnou dopravu a na druhé straně terminál pro linkové autobusy, který město otevře v červnu. „Architektonická studie je to ideový návrh, co by se tam dalo dělat po tom zbořeném domě, není to nic, co by nás svazovalo,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Stavět, nebo nestavět?

Město vypsalo podmínky soutěže, výsledky by mohly být do půl roku. Architekti navrhnou využití plochy včetně možné výstavby. „Očekávám, co z toho vyjde. Úplně nesouzním s přesvědčením architektů, aby se to uzavřelo a že tam musí vzniknout ucelená budova. Mně se otevřený prostor líbí. Ale to je můj laický pohled na věc. Uvidíme, jak si s tím architekti poradí. A my se tím nemusíme řídit,“ řekl Nadrchal.

Nový autobusový terminál, který budou sloužit pro regionální dopravu, bude v provozu od 11. června, kdy začnou platit nové jízdní řády. Zároveň v té době zanikne staré autobusové nádraží. Náklady budou kolem 130 milionů korun, evropská dotace je zhruba 100 milionů korun.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související