Pardubická turistika drží tradici 130 let. Kdo byl jejím Vojtou Náprstkem?
Jenom o 6 let mladší než celostátní Klub českých turistů je jeho odbor v Pardubicích. Nově ho připomíná pamětní deska ve Smilově ulici.
„Klub českých turistů jako takový vznikl v sále Měšťanské besedy v Praze v roce 1888 zásluhou skupiny vlastenců kolem známého cestovatele a veřejného činitele Vojty Náprstka. A už 9. května 1894 vznikl klub v Pardubicích, kde úlohu známé osobnosti v čele klubu naplnil doktor Josef Štolba. V tento den výborová schůze na ústředí KČT přijala 28 nových pardubických členů a projednala žádost o zřízení odboru. V březnu 1895 se pak volil výbor,“ popisuje dnešní předseda KČT Slovan Pardubice Jiří Ehrenberger.
Síň slávy české turistiky
Ještě před ustavením odboru byli v Pardubicích dva členové Klubu českých turistů. Kromě notáře Josefa Štolby to byl hostinský na Veselce. Vyvrcholení oslav 130 let spojili turisté s odhalením pamětní desky na Štolbově domě ve Smilově ulici 307.
„Tento dům má ve štítech nově restaurované lunety, které pro Štolbu namaloval jeho přítel, český malíř Mikoláš Aleš. Klub českých turistů Slovan Pardubice se taky dostal do Síně slávy české turistiky, kam byl uvedený právě i první předseda odboru KČT Pardubice.“
Ehrenberger doplnil taky aktuální čísla: „Podle výroční zprávy ke konci roku 2023 jsme měli celkem 228 členů včetně hostujících z jiných pardubických klubů. Dětí do 18 let bylo 45 (22 děvčat a 23 chlapců), juniorů do 26 let bylo 5 (3 slečny a 2 jinoši).“
Související
-
Barvy, kartáč, škrabka – tak vzniká turistická značka
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se dá vytvořit barevná značka pro turisty? Stojí za ní vždycky konkrétní člověk, který se o ni stará a jednou za tři roky ji obno...
-
V Pardubicích do džungle nebo doby kamenné
Pardubice nabízí spoustu zajímavého i ve svých okrajových částech. Třeba výlet do pravěku, objev kráterů po bombách nebo nefalšovanou přírodní divočinu.
-
V Pardubicích bude nová naučná stezka o Karanténě
V Pardubicích vznikne nová naučná stezka, jejím tématem bude velká vojenská nemocnice za první světové války, zvaná Karanténa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka