Pardubický kraj má milion roušek. Dodávat je bude jen do velkých ohnisek

24. srpen 2020 09:11

Pardubický kraj má v zásobě ochranné pomůcky na několik týdnů, v rezervě jsou ústenky, respirátory, ochranné obleky nebo brýle. Třeba roušek je ve skladech asi milion. Hejtmanství má jasno o tom, jakým způsobem by tyto prostředky rozdělovalo v případě většího ohniska nebo druhé vlny epidemie.

V krizové rezervě je prý ochranných pomůcek dostatek, navíc výrobní podniky v regionu jsou schopné v poměrně krátké době dodat další stovky tisíc různých tipů roušek, i ochranné obleky. Kraj už ale nebude automaticky zásobovat své organizace, vysvětlil hejtman Martin Netolický (ČSSD), který kandiduje v komunálních volbách.

„Od nás tyto zásoby půjdou jenom v případě, že se vyskytne závažnější ložisko, a museli bychom provést mimořádné zásobování. V ostatních případech, ať jde o školy, nemocnice, ústavy sociální péče, ty si musí tyto pomůcky obstarávat samy,“ řekl Netolický.

V případě většího ohniska by pomůcky ze skladů rozváželi opět dobrovolní hasiči. Ti třeba v nejbližší době zřejmě převezou z Hamzovy odborné léčebny v Luži roušky a respirátory, které ústavu zbyly a můžou se tak stát součástí krajských rezerv.

Hygienik na telefonu

Hygienici zatím situaci personálně zvládají i proto, že v Pardubickém kraji je situace relativně dobrá, od začátku epidemie se nakazilo 586 lidí a 421 je vyléčených.

V každém okrese je jedno pracoviště s protiepidemickým oddělením, kde pracuje vedoucí a dvě nebo tři referentky. Pokud nestíhají, můžou jim pomoct kolegové z jiných oddělení. Krajská epidemioložka Olga Hegerová k tomu dodala: „Na jaře, kdy osoby byly doma, těch kontaktů bylo mnohem míň. Teď evidujeme u jednoho případu až deset kontaktů v rámci rodiny a může to být až osmdesát kontaktů v rámci aktivity.“

Příprava na volby

Úředníci krajského úřadu se v souvislosti s podzimními komunálními volbami připravují hlavně na to, aby zajistili možnost účasti u voleb i u lidí nakažených nebo v karanténě. Takže budou fungovat drive in centra podobné jako odběrové místa na testování, úředníci tam budou muset být v ochranných oblecích s rouškou, na každém místě bude také několik vojáků. A navíc je potřeba připravit i možnost hlasování přímo v bydlištích voličů s přenosnými volebními urnami, což bude ještě náročnější na ochranné pomůcky.

Spustit audio

Související