Pardubický kraj ocenil nejlepší pedagogy. Metál si odneslo 17 lidí
Ceny Gustava Habrmana za rok 2024 se tentokrát rozdávaly v Lanškrouně. Do Síně slávy krajského školství se dostaly čtyři nové osobnosti. Ocenění se uděluje v několika kategoriích od mateřských po střední školy a taky za mimoškolní vzdělávání.
Středoškolskou kategorii ovládl fyzikář Vladimír Vícha za Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083. V mimoškolním vzdělávání zvítězil Pavel Hlaváček za Domov mládeže a školní jídelnu Pardubice. Radní pro školství taky udělil speciální cenu Zdeňce Stuchlíkové z Mateřské školy Kladenská v Přelouči.
Děti se změnily
Zdeňka Stuchlíková ve školce působí přes 40 let. „Je to dlouhá doba. Vystřídalo se tam hodně učitelů, paní ředitelek. Teď jsem ráda, že ta poslední mě takto nominovala a že tam jsou bezvadné kolegyně, které mě podporují, i děti. Je to úplně jiná generace. Dřív si děti uměly hrát, teď jsou zvyklé spíš na mobily, na počítače.“
Vladimír Vícha už má na kontě ocenění víc. „Je to milé, potěší to. Hlavně ohlasy, které si člověk přečte. Já osobně facebook nemám, takže mi to čte manželka. To je taková motivace, zadostiučinění za roky, které jsem strávil ve škole. Ozývají se absolventi, vzpomínají. To je pohlazení po duši.“
Pavel Hlaváček (Domov mládeže a školní jídelna Pardubice) má zase poměrně široký záběr. „Všechno se nabalovalo postupem času a všechno souvisí. Člověk začal v mládí hrát na kytaru, pak jsem se rozhodl, že si kytaru vyrobím. To jsem chtěl v životě dělat a věnuju se tomu ještě pořád. Když jsem začal působit na Domově mládeže, tak se tam zbudovalo nahrávací studio. Postupně se ze mě stal řadový zaměstnanec a začali jsme společně s žáky nahrávat písně, přidala se potřeba vzniku videoklipů, fotek. 3D tisk a technické obory mě zajímaly. Bylo pro mě zajímavé sestrojit a rozpohybovat tiskárnu. S dramatickým kroužkem mě oslovila skupina žáků, jestli bych nechtěl vést soubor. Divadlo mě teď naplňuje úplně nejvíc.“
Přehled oceněných
Mateřské školy
- Vítězka: Lenka Vápeníková – Mateřská škola v Líbánkách Litomyšl
- Ocenění bez pořadí: Miroslava Benešová – Mateřská škola Morašice
- Monika Morávková – Mateřská škola Starý Mateřov
- Cena radního pro školství: Zdeňka Stuchlíková – Mateřská škola Přelouč
Základní školy
- Vítězka: Jolana Pulkrábková – Základní škola Hrochův Týnec
- Ocenění bez pořadí: Vendula Hýblová – Základní škola U školek Litomyšl
- Lada Louženská – Masarykova základní škola Dolní Roveň
Střední školy
- Vítěz: Vladimír Vícha – Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
- Ocenění bez pořadí: Jaroslava Knířová – Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová
- Alena Jelínková – Střední škola stavební Vysoké Mýto
Mimoškolní vzdělávání
- Vítěz: Pavel Hlaváček – Domov mládeže a školní jídelna Pardubice
- Ocenění bez pořadí: Josef Coufal – Pionýrská skupina Marie Sedláčkové Litomyšl
- Pavel Suchý – DDM Kamarád Česká Třebová
Síň slávy
- Petr Vojtěch – Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
- Josef Strnad – Střední škola technická Vysoké Mýto
- Růžena Bělobrádková – Mateřská škola Dr. Jana Malíka Chrudim
- Lenka Podzimková – IN MEMORIAM – Vyšší odborná a střední škola zdravotnická Ústí nad Orlicí
Kdy to ve fyzice oceněného učitele doslova hořelo? Je dnes školská profese dostatečně doceněná? A chodí ještě rodiče na třídní schůzky? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Pokus ve fyzice vyjde vždycky. Jenom někdy neukazuje to, co by měl
Vladimír Vícha učí na stejném místě stejný předmět už 34 let. Na pardubickém Gymnáziu Dašická vymýšlí pokusy a snaží se zaujmout dnešní mladou generaci.
-
Daniel Vychodil je pan učitel, který (se) rád učí
Chtěl být učitelem. Vystudoval německý jazyk a později zeměpis. Učil na základní škole ve Slatiňanech a později se stal jejím ředitelem.
-
Čůrají ryby? Autor neučebnice jde na fyziku jinak
Měli jste rádi fyziku? Anebo jste ji nenáviděli? Aby se na tenhle předmět nenahlíželo jenom špatně, rozhodl se Petr Stohwasser, že sepíše takzvanou neučebnici fyziky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.