Pardubický Příhrádek je na prodej: Kupte si bývalý soudní dvůr nebo věž

27. květen 2014

Tři domy ze 16. století nedaleko pardubického zámku jsou na prodej. Stát nabízí soukromým zájemcům zchátralé budovy za minimální cenu 4 miliony korun. Plánovaný prodej ale už má první odpůrce.

Budovy ze 16. století poskytovaly bydlení zámeckým úředníkům, bývala zde sýpka, soudní dvůr a také stáje pro desítky koní. Teď tady sídlí památkáři a svou galerii sem umístilo město. A když budete chtít, můžete zde bydlet i vy. Tři domy a věž jsou na prodej.

Proč stát domy prodává?

Domy ze 16. století patří od roku 1953 státu. Předtím byly v majetku pardubického Muzejního spolku. Nyní je spravuje Národní památkový ústav, který tyto prostory využíval jako kanceláře a depozitář. „Budovy č.p. 6, 7 a 8 byly prohlášeny za nepotřebný majetek, což je víceméně záležitost, která naznačuje, že v současné době není pro tyto objekty odpovídající využití,“ říká mluvčí pardubických památkářů Zuzana Růžková. A znamená to jediné. Stát je teď nabízí k prodeji.

Mýto za průchod bránou?

Památkově chráněné budovy Na Příhrádku jsou ale pevnou součástí historického centra. Lidé tudy chodí na pardubický zámek a vnímají toto místo jako veřejný prostor. Proti prodeji do soukromých rukou se proto postavil Klub přátel Pardubicka. Podle Jana Linharta je nejcitlivějším místem vstupní brána, která je také na prodej. „Tam se může teoreticky stát, že nový majitel může tu bránu přehradit nebo tam může začít vybírat mýtné.“ To je ale podle památkářů nemožné. „Cesta pod branou zůstane stále v majetku státu a nový vlastník bude muset nechat cestu průchozí,“ vysvětluje Zuzana Růžková.

Pohled na dům s věží od zámku

Odpůrci ani tak s prodejem domů ze 16. století nesouhlasí. „Budovy budou potřebovat zásadní rekonstrukci a jakákoliv oprava bude vyžadovat citlivý a koordinovaný přístup nového majitele. A já se obávám, že při dnešním stavu vymožitelnosti práva bychom se mohli dočkat nepěkných věcí,“ neskrývá obavy Jan Linhart z Klubu přátel Pardubicka. „Nemá k tomu ale důvod, objekty jsou národní kulturní památkou a z toho pro nového majitele vyplývají povinnosti, které musí dodržovat. Nehledě na to, že památkáři sídlí přímo naproti,“ dodává Zuzana Růžková.


Dům č.6 s věží je v nejhorším stavu. Je ale historicky nejcennější

Právě k tomuto domu přiléhá věž se vstupní branou. V domě se také narodil Vratislav Jiljí Jahn, spisovatel, básník, ředitel místní reálky a také zemský a říšský poslanec. V 16. století se zde nacházela panská soudní síň vyzdobená renesančními freskami. I ty by musel nový majitel nechat zrestaurovat. „Navíc právě tato budova má kvůli spodním vodám zdeformované základy a zemní konstrukce“, dodal Petr Rohlíček, který zhotovil pro památkáře projekty možného využití staveb. Ti právě do těchto prostor kdysi chtěli umístit historickou kavárnu.

Místnost někdejšího soudního dvora

Tři historické domy minimálně za 4 miliony korun

Památkáři nabízejí všechny objekty Na Příhrádku za více než 4 miliony korun. Prodává je jako celek, ale i jednotlivě. Prodej se uskuteční obálkovou metodou. Nejnižší cena za všechny tři domy činí 4 miliony korun. Budoucí vlastník však bude muset vynaložit další miliony na jejich opravu.

Domy si už prohlédli první zájemci

Podle kunsthistorika Bohdana Šedy, který je autorem stavebně – historického průzkumu domů, by bylo ideální, kdyby se vlastníkem stal Pardubický kraj. „Ten Příhrádek je trochu nešťastný už posledních 20 let. Jsou tady dlouhodobě kanceláře, což to území poněkud umrtvuje. Nikdy se tu nepodařilo zprovoznit restaurační provozy ani turistické zázemí. Nejlepším kupcem by byl proto Pardubický kraj, který by připojil domy Na Příhrádku k pardubickému zámku.“

Krajští radní budou o koupi domů teprve jednat. V úvahu ale zatím přichází pouze varianta bezúplatného nebo symbolického prodeje. Kupcem by se mohla stát nakonec i pardubická radnice. Primátorka Štěpánka Fraňková potvrdila, že se radní budou ještě touto otázkou zabývat. „Pokud by město projevilo zájem, tak je nutné se vyjádřit už do 9. června. Jsem osobně zvědavá, jak se k tomu město postaví,“ doplnila primátorka.

Na prodej jsou i další historické domy v centru Pardubic. Společnost Profi Credit, kterou vlastní miliardář David Beran, prodává jednu z nejstarších a největších budov na Pernštýnském náměstí. Nabízí ji za 37 milionů korun. Historie této stavby sahá až do začátku 15. století.

autoři: KUB , pta
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...