Páteční Noční linka: Naše příjmení a jejich původ

7. květen 2021

Napadlo vás někdy, co znamená vaše příjmení a jaký máte vy a vaše příjmení původ? Je to podle řemesla, druhu činnosti, vlastnosti povahy, vzhledu nebo podle jmen ptáků či květin? Zajisté nejste jediní a ani poslední, koho historie jeho příjmení zajímá.

Z hlediska historie lze začít tím, že samotná příjmení si lidé začali dávat zhruba od 14. století. Příjmení se tehdy mohla měnit například během svatby, stěhování, při změně povolání nebo dle charakteristiky, na základě které příjmení vzniklo. Dědičnost příjmení byla nařízena až patentem císaře Josefa II. v roce 1780. Dodejme, že všechna příjmení nejsou stejně častá, některá se v počtu příjmení vyskytují ojediněle, jiná často nebo velmi často. Mezi nejčastější příjmení u nás prý patří Novák, pak následuje Svoboda a Novotný.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.