Petr Kotvald – zpěvák

Jolana Voldánová a Petr Kotvald

Povídání s úspěšným zpěvákem, který se hudbě věnuje přes 30 let

Petr Kotvald pochází ze Žatce, kde vyrůstal a také tu poprvé stál na jevišti, jako amatérský zpěvák zabodoval v soutěžích Mladá píseň Jihlava (1977) a Děčínská kotva (1979). Zároveň studoval na elektrotechnické fakultě ČVUT a v roce 1984 dosáhl titulu inženýra.

Když počátkem osmdesátých let tehdy nejúspěšnější zpěvačka Hana Zagorová hledala oživení ve svém ansámblu i repertoáru, Karel Vágner pro ni objevil právě Petra Kotvalda spolu se Stanislavem Hložkem. Pro oba mladé zpěváky to znamenalo raketový vzestup v žebříčcích popularity, z doprovodného dua populární zpěvačky se brzy stala nadmíru úspěšná dvojice, za všechny jejich společné hity se sluší jmenovat komerčně dodnes nepřekonané Holky z naší školky (1983), dodnes je populární také píseň Můj čas (1984) ze seriálu Sanitka, kterou nazpívali společně se Zagorovou.

Petr Kotvald

Na jaře 1986 se Petr Kotvald rozhodl vystoupit z týmu Hany Zagorové. Úspěch mu přinesly především diskotékové hity z tvorby skladatele Jindřicha Parmy a jeho pozici na scéně populární hudby stvrdila alba Přísně soukromá sci-fi (1988) a Gejzír (1989). V sólové kariéře pokračoval Petr Kotvald i v devadesátých letech, výrazného úspěchu ale dosáhl až s albem MCMXCVI (1996), sázkou na jistotu se později stala výběrová alba Největší hity (1999) a 40 hitů (2007), jako většina našich zpěváků se nevyhnul ani tématicky koncipované desce Vánoce přicházejí (1999). Hitových rozměrů dosáhly písně jako Mumuland nebo Marylin.

Příští týden jsme si pro vás připravili skutečně exklusivního hosta. Před mikrofonem Českého rozhlasu Pardubice se objeví hokejová legenda, hrdina z Nagana a jeden z nejslavnějších Pardubáků Dominik Hašek. Jolana Voldánová si s ním bude povídat o hokejových začátcích na Matičním jezeru, dojde na vzpomínky na zlaté olympijské hry i na nedávno ohlášený definitivní (?) konec hokejové kariéry. Povídání se světovou legendou hokeje Dominikem Haškem si nalaďte v pátek 14.12.

Dominik Hašek a Jolana Voldánová