Pickles, pomazánka z mrkve nebo sakrajda. Kuchařka z Chrudimi láká na stravu plnou vitamínů
Zakladatelka Kruhu zdraví Chrudim Dana Šťastná šíří osvětu ohledně zdravého životního stylu. V jídelně připravuje se svými kolegy každý den jídla plná živin a vitamínů.
„Moje životní poslání je šířit tu osvětu, proto nejen vařím, ale i jezdím po školách v kraji a dělám workshopy pro dospělé. To třeba přijedu v sobotu dopoledne do vesnice, tam na mě čeká třicet lidí a chtějí vařit. Přivážím suroviny a recepty a chystáme kompletní menu i s dezerty a pomazánkami. Velký zájem je teď o pickles.
Pickles s jedním zádrhelem
Podmínkou kvalitního pickles je kvalitní zelenina. Postup je v podstatě stejný jako výroba kysaného zelí, které na podzim nakládáme. Rozdíl je v tom, že pickles obsahuje různorodou zeleninu.
„Pickles si můžete dělat po celý rok, třeba jen malé množství do jedné zavařovací sklenice. Sezónní zeleninu nastrouháte, může to být bílé zelí, mrkev, cibule, červená řepa, ředkev, petržel, cuketa, dýně, záleží na tom, co vám chutná a co zrovna roste.
Nastrouháte, promícháte a pozor: potřebujete 15 – 20 gramů soli na kilogram čerstvé zeleniny. Osolíte a upěchujete do zavařovací sklenice. Zelenina pouští šťávu, to je velmi důležité. A tady by mohl nastat zádrhel, pokud byste nechali zeleninu vykukovat z té vody. Musí být zcela ponořená. Můžete ji i něčím zatížit, podobně jako zelí,“ doplňuje Dana Šťastná.
Mléčné kvašení už po třech dnech
„Nastrouhanou zeleninu zatížíte, aby byla nad povrchem voda. Necháte tři dny v teplé místnosti, třeba v kuchyni. Po třech dnech už začíná působit mléčné kvašení. Ochutnejte, a pokud budete s chutí pickles spokojeni, mléčné kvašení zastavte. Je to jednoduché, stačí sklenici opatřit víčkem a dát do lednice.
Ale pozor, během kvašení sklenici neuzavírejte, jen přikryjte utěrkou,“ uzavírá kuchařka, která je přesvědčená o tom, že pravidelným pojídáním pickles uděláte dobře organismu a obohatíte střeva o potřebnou mikroflóru.
Jak připravit jednoduchou mrkvovou pomazánku? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Dýni sluší povidla. Originální krém z dýně hokaido navodí chutnou podzimní náladu
Dýně hokaido patří mezi nejchutnější dýně. Navíc se nemusí loupat. A když ji lehce zakápnete olivovým olejem a upečete v troubě, získá příjemnou karamelovou chuť.
-
Tipy od fit kuchařky: Jak zbavit jáhly trpkosti? A jak bleskurychle upéct dezert na neděli?
Kruh zdraví je alternativní jídelna a zároveň sociální firma v centru Chrudimi. Vaří a pečou tam zdravá jídla a dávají velký důraz na výběr regionálních potravin.
-
Do těsta mák, polít žahourem a posypat drobenkou. Zkuste vychytané ovocné knedlíky
Ovocné knedlíky a kaše patří mezi oblíbená letní sladká jídla. Na pár vychytávek jsme se zeptali zkušeného kuchaře vyznamenaného nejvyšším kuchařským oceněním v ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka