Písníky na Pardubicku mají čistou vodu, Seč je horší

V Pardubickém kraji je několik přírodních koupališť, ve kterých je stále čistá voda vhodná ke koupání. Písníky na Pardubicku vykazují čistou vodu. Naopak například v rybníku Rosnička již platí delší dobu zákaz koupání. Vyplývá to z údajů krajské hygieny.

Voda v přehradě Seč na Chrudimsku má od poloviny července zhoršenou kvalitu vody. U citlivějších lidí mohou sinice vyvolat zdravotní obtíže. Loni se začala kazit voda v přehradě Seč až koncem července. „Zvýšený výskyt sinic se může v některých lokalitách pláží objevovat vlivem směru větru. Těmto místům je třeba se vyhýbat,“ uvedli krajští hygienici.

V rybníku Hluboký na Pardubicku je snížená průhlednost vody od začátku června, kvalita vody se dosud nezměnila. Jde o běžný jev, protože má chovný rybník bahnité dno.

Naopak písníky Březhrad a Mělice od počátku sezony mají čistotu vodu bez většího výskytu sinic.

Rosnička má zákaz

Zákaz koupání vyhlásili hygienici v rybníku Rosnička na Svitavsku v půlce července. Množství sinic a chlorofylu překročilo limity třetího stupně a mohou ohrozit zdraví koupajících se lidí. Od loňska se město Svitavy snaží zlepšit kvalitu vody v rybníku i odkalovací nádrži. Rybník odborníci provzdušňují a aplikují probiotické bakterie.

Plovoucí ostrovy s vegetace pomáhají čistit vodu od sinic a hladinu zastiňují. Kolem břehů jsou vysazené mokřadní a vodní rostliny.

Na Orlickoústecku má čistou vodu rybník Dlouhý, v přehradě Pastviny je mírně zhoršená kvalita vody, průhlednost je do jednoho metru. Kvalita vody v nádrži je ale dlouhodobě stabilní, hygienici ji řadí do nejvyšší kategorie s výbornou kvalitou.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související