Plynové vařiče před kempováním je dobré překontrolovat. Pozor také na slunce
Kempování je stále pro velkou část obyvatel Česka oblíbeným způsobem trávení dovolené. Mnoho z nich při tom volí také vlastní stravování a vozí s sebou plynové vařiče. Než s nimi vyrazíte na cesty, je dobré jim věnovat trochu pozornosti.
Plynové vařiče mohou být jak součástí obytných aut a karavanů, tak se může jednat o přenosná zařízení, které se používají třeba u stanu. Ve všech případech je před jejich použitím dobré zkontrolovat jejich stav. Zejména vadí zteřelé hadice či těsnění. Stržené či poškozené spoje nebo i poškození samotných spotřebičů.
Kontrola úniku plynu
Pokud to výrobce nařizuje, není od věci podrobit plynové instalace revizi. I v případě, že tomu tak není, je dobré před použitím provést alespoň kontrolu těsnosti spojů. K tomu není třeba nic nic než mýdlo či prostředek na nádobí, voda a štěteček. Mýdlový roztok naneste štětečkem na spoje plynového vedení, a pokud se někde objeví bubliny, je jasné, že v tom místě plyn uniká.
Stejným způsobem můžete zkontrolovat i jiná plynová zařízení a vyvarovat se tak problémům. Ty mohou být v případě používání propanbutanových lahví o to větší, že unikající plyn je těžší než vzduch a shromažďuje se při zemi. To znamená, že ho ani nemusíte cítit. Protože je ve směsi se vzduchem velmi explozivní, může zejména u karavanů či obytných aut být jakákoliv netěsnost plynových zařízení velmi nebezpečná.
Propanbutanové lahve chraňte před sluncem
Ani při používání přenosných vařičů či grilů na propan-butan není radno podceňovat jejich těsnost. Může dojít k zahoření například netěsnícího vařiče přímo na malé plynové lahvi. I zde je tedy dobré zkontrolovat jejich stav a těsnost. Také při převážení spotřebič odpojte od lahve s plynem.
Samotné lahve je pak nutné chránit před vysokými teplotami. To platí zejména při převozu autem, kde může teplota přesáhnout i 50 stupňů. Vystavovat propanbutanové lahve takovýmto teplotám je velmi rizikové. Je dobré v těchto případech mít lahve umístěné tak, aby na ně nedopadalo přímé slunce, případně použít speciální obaly, které jsou schopny lahve ochránit.
Mimochodem, pro propanbutanové lahve je nebezpečné i to, pokud jsou dlouhodobě umístěné na přímém slunci nebo u zdroje tepla. Na to by měli kromě dovolenkářů myslet například i provozovatelé různých stánků s občerstvením. Týká se to grilovacích párty, pokud používáte plynový gril, je dobré bombu nemít na přímém slunci a raději ji uschovat a chránit i přívody před poškozením.
Nebezpečné mohou být nejen větší plynové spotřebiče, ale i používání turistických vařičů. Tady sice není náplň plynu v kartuši tak velká, její případná exploze či zahoření však dokáže i tak člověk zranit. Proto kartuš i vařič chraňte před sluncem, nadměrným teplem a mechanickým poškozením.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.