Po sklu dřevo. Pardubické muzeum mu věnuje celý březen

4. březen 2024

Dřevo nás provází denně i v době plastové. Dost se toho dozvíte během přednášek, dětských programů, mimořádných prohlídek, přírodovědných procházek a dalších akcí. Stojí za tím Východočeské muzeum v Pardubicích.

„Chtěli jsme vyplnit plonkovější měsíce, kdy se tolik akcí nekoná a nebývá až tak hezké počasí. V listopadu jsme udělali tematický měsíc skla, tedy dalšího velmi významného materiálu naší sbírky. Na dřevo jsme se podívali z mnoha úhlů pohledu. Nekoukáme na něj jenom díky historickým a etnografickým podsbírkám, ale taky jako na živý materiál. Jde o samotné dřeviny neboli nutný materiál, pohled archeologie, ale chceme ho zprostředkovat i široké veřejnosti. Je to široký záběr,“ popsal historik Matěj Bekera.

Měsíc dřeva přehledně

  • Středa 6. března, 17:00 – Pravěká studna a monoxyl pohledem experimentální archeologie. Přednáší Radomír Tichý (Přednáškový sál Zámku Pardubice).
  • Úterý 12. března, 16:00 – Zubříci pod střechou, program o dřevozpracujících řemeslech (Pedagogický ateliér)
  • Sobota 16. března, 14:00 – prohlídka Pernštejnské truhly s archeologem. Prohlídku vede Jan Musil (Kaple Tří králů).
  • Čtvrtek 21. března, 15:00 – Poklady ze dřeva: Prohlídka depozitáře a restaurátorských dílen (Depozitář Ohrazenice)
  • Neděle 24. března od 10 do 17 h – Velikonoce na zámku (areál pardubického zámku)
  • Sobota 30. března, 14:00 – Historie zapsaná v paměti stromů: procházka po dřevinách v zámeckém areálu (valy pardubického zámku). Vede botanička Lenka Šafářová.
Expedice Monoxylon IV přeplula na člunu vydlabaném z kmene stromu Egejské moře z východu na západ

Do hlav architektů a nepoteče voda

Muzeum taky chystá cyklus historických přednášek V mysli architekta – nerealizované plány nejen ve východních Čechách. Rozjede se 12. března. „Často vznikaly skoro až fantaskní představy, které zůstaly jenom na papíře. Jde o to, o čem architekti přemýšleli po celé 20. století až do současnosti,“ dodává Bekera.

Kvůli odstávce vody bude Východočeské muzeum na tři dny zavřené. Od čtvrtka 7. do soboty 9. března nebudou přístupné vnitřní prostory pardubického zámku, venkovní část areálu zůstane otevřená. Lidé tak můžou navštívit valy, venkovní stezky a obě nádvoří. V neděli 10. března už by mělo být otevřeno. Pro stavbaře je ale tento den ještě vyhrazený jako rezerva. Aktuální otevírací dobu a omezení proto muzeum doporučuje v tyto dny ověřit na webu anebo sociálních sítích. Podle společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice se přerušení dodávek vody dotkne právě jenom zámku a jedné restaurace.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.