Po sklu dřevo. Pardubické muzeum mu věnuje celý březen
Dřevo nás provází denně i v době plastové. Dost se toho dozvíte během přednášek, dětských programů, mimořádných prohlídek, přírodovědných procházek a dalších akcí. Stojí za tím Východočeské muzeum v Pardubicích.
„Chtěli jsme vyplnit plonkovější měsíce, kdy se tolik akcí nekoná a nebývá až tak hezké počasí. V listopadu jsme udělali tematický měsíc skla, tedy dalšího velmi významného materiálu naší sbírky. Na dřevo jsme se podívali z mnoha úhlů pohledu. Nekoukáme na něj jenom díky historickým a etnografickým podsbírkám, ale taky jako na živý materiál. Jde o samotné dřeviny neboli nutný materiál, pohled archeologie, ale chceme ho zprostředkovat i široké veřejnosti. Je to široký záběr,“ popsal historik Matěj Bekera.
Měsíc dřeva přehledně
- Středa 6. března, 17:00 – Pravěká studna a monoxyl pohledem experimentální archeologie. Přednáší Radomír Tichý (Přednáškový sál Zámku Pardubice).
- Úterý 12. března, 16:00 – Zubříci pod střechou, program o dřevozpracujících řemeslech (Pedagogický ateliér)
- Sobota 16. března, 14:00 – prohlídka Pernštejnské truhly s archeologem. Prohlídku vede Jan Musil (Kaple Tří králů).
- Čtvrtek 21. března, 15:00 – Poklady ze dřeva: Prohlídka depozitáře a restaurátorských dílen (Depozitář Ohrazenice)
- Neděle 24. března od 10 do 17 h – Velikonoce na zámku (areál pardubického zámku)
- Sobota 30. března, 14:00 – Historie zapsaná v paměti stromů: procházka po dřevinách v zámeckém areálu (valy pardubického zámku). Vede botanička Lenka Šafářová.
Do hlav architektů a nepoteče voda
Muzeum taky chystá cyklus historických přednášek V mysli architekta – nerealizované plány nejen ve východních Čechách. Rozjede se 12. března. „Často vznikaly skoro až fantaskní představy, které zůstaly jenom na papíře. Jde o to, o čem architekti přemýšleli po celé 20. století až do současnosti,“ dodává Bekera.
Kvůli odstávce vody bude Východočeské muzeum na tři dny zavřené. Od čtvrtka 7. do soboty 9. března nebudou přístupné vnitřní prostory pardubického zámku, venkovní část areálu zůstane otevřená. Lidé tak můžou navštívit valy, venkovní stezky a obě nádvoří. V neděli 10. března už by mělo být otevřeno. Pro stavbaře je ale tento den ještě vyhrazený jako rezerva. Aktuální otevírací dobu a omezení proto muzeum doporučuje v tyto dny ověřit na webu anebo sociálních sítích. Podle společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice se přerušení dodávek vody dotkne právě jenom zámku a jedné restaurace.
Související
-
Studna objevená u Ostrova na Chrudimsku je unikání archeologický nález
Dřevěná studna, kterou v létě 2018 objevili u Ostrova na Chrudimsku archeologové během záchranného výzkumu pod budoucí dálnicí D35, patří mezi unikání historické nálezy.
-
Plavba podle 8000 let starého receptu: Dobrodruhy na hladině drží dvě tuny dřeva
Člun dlabaný z jednoho kusu kmene, pádla, primitivní plachta. Tak vypadala neolitická plavidla, na kterých se lidé plavili mezi ostrovy ve Středozemním moři.
-
Mladá řezbářka láká seniory do pardubické Sféry. Předává jim základy truhlařiny
Vystudovaná umělecká řezbářka a truhlářka Aneta Součková se cítí v dílně jako doma. Ve vzdělávacím centru Sféra v Pardubicích učí děti i seniory vyrábět dřevěné věci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.