Podstata baráku je sláma a hlína, říká majitel slaměného domu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zeď ze slámy a hlíny

Zájemců o stavbu ekologických domů ze slámy je stále více. Na internetu dnes najdete jejich databázi, která stále narůstá. A vznikají i firmy se zkušenými řemeslníky, kteří vám slaměný dům postaví na klíč. V Radioporadně jsme se zeptali majitele a stavitele slaměného domu v jedné osobě, jak se mu v takovém obydlí žije.

Miroslav Míkovec si s manželkou postavil slaměný dům v Oucmanicích na Orlickoústecku. Původně chtěli pasivní dům, ale to vyšlo hodně draho. A tak si zadali do internetového vyhledávače pasivní dům levně. Objevila se stavení ze slámy. Pak už to šlo ráz na ráz.

Cesta ke slaměnému domu v Oucmanicích

„Seznámili jsme se s projektantem a dalšími lidmi, kteří mají se stavbou slaměných domů zkušenosti. Ale myslet si, že rodinný dům tohoto typu postavíte za milion, to je nemožné,“ říká Miroslav Míkovec, který je ředitelem Ekocentra Paleta a pokračuje:

„Na stavbu jsme použili slámu s hlínou. To je podstata baráku. Ale jinak dům na první pohled vypadá celkem běžně, má sedlovou střechu a tašky z pálené hlíny. Žije se tam hezky, přírodně. Díky tomu, že tam je zapracovaná spousta hlíny, vznikl dům, který v zimě teplo akumuluje a v létě ho propouští.“ 

Odkud se vzaly hromady hlíny 

Manželé Míkovcovi měli štěstí. Na pozemek přijel bagr. Hlína, kterou vybagroval, se použila na stavbu. Na místě nedaleko Vysokého Mýta je totiž jílová spraš, která je na stavbu takového domu ideální. Pokud byste chtěli i vy vědět, jak na to, zajděte si na přednášku manželů Míkovcových do Natura Parku v Pardubicích. Získáte tak základy stavění z přírodních materiálů.  

Stavění ze slámy a hlíny v Natura Parku

Natura park je součástí Ekocentra Paleta a najdete ho hned vedle Aqua centra Pardubice. V pátek 23. srpna bude přednáška a v sobotu 24. srpna ve venkovním areálu stavební workshop. Zájemci o sobotní dílnu by se měli předem nahlásit.

„Naučíme vás našlapat tu správnou stavební směs z hlíny, slámy a písku. Zkusíte si postavit stěnu z nepálených cihel a vymazávat spáry u roubené chalupy,“ láká do Natura Parku Miroslav Míkovec.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související