Pohled přes špinavé sklo nebo zamrzající okno. Tak se projevuje šedý zákal
Šedý zákal neboli katarakta je jedna z nejčastějších diagnóz, s kterou se oční lékaři setkávají. Většinou postihuje lidi od 55. roku a výš. V důsledku nemoci, nebo po úrazu se s ním však může setkat kdykoliv. Přichází nenápadně a pozvolna, aniž bychom o něm věděli.
„Pokud v oku není ještě jiná patologie, onemocnění umíme perfektně odstranit. Katarakta zraje několik let a laik ji těžko rozpozná. Mnohdy se lidé dozvědí diagnózu až při běžné kontrole a nestačí se divit,“ popisuje lékařka Hana Adámková z očního oddělení pardubické nemocnice. Žádné kapky, ani zaříkávání na tuto nemoc neexistují. Jediným řešením je operace.
Co nás čeká před a během operace
Standartní výkon je plně hrazený zdravotními pojišťovnami. Pokud se pacient s očními chirurgy domluví na kvalitnějších nitroočních čočkách, musí si připlatit. Před výkonem si lékaři ověří mimo jiné stav sítnice a změří dioptrickou hodnotu čočky, která pak má být vložena do postiženého oka. Operační výkon bývá dlouhý okolo dvaceti minut, pokud nenastanou nějaké komplikace. Pacient má rozkapanou, rozšířenou zorničku, dostane léky na uklidnění a je plně při vědomí.
„Někdy mají lidé nepříjemný pocit z roušky, kterou jim nasadíme. I to se dá bez obav zvládnout, kdy dýchají tunýlkem, který jim vytvoříme. Pod spojivku dáme malou dávku anestetika a tím oko umrtvíme. Do oka vstoupíme malými otvory a otevřeme čočkové pouzdro. Potom ultrazvukem rozdrtíme nežádoucí hmotu a odsajeme. Pak na řadu přichází vložení nové čočky. Úspěšnost je velmi vysoká, nejen na oddělení pardubické nemocnice,“ pochvaluje si zástupkyně primáře. Volbou dioptrické síly umělé čočky se může odstranit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Ke stabilizaci vidění dochází většinou za 2 až 4 týdny po operaci.
Dotaz posluchačky:
Jsem po operaci šedého zákalu a mám i tak stále zastřené oko. Ráda bych věděla, jestli se může onemocnění vrátit?
„Nejčastějším problémem po zákroku je tak zvaný druhotný šedý zákal, který přichází v odlišně dlouhou dobu. Jde o změnu v čočkovém pouzdře, které v oku zůstává z té původní čočky. Někdy se stává, že po vložení umělé, začne pouzdro pracovat v čase proti nám a dojde k zastřenému vidění. Až někdo vyřeší druhotný šedý zákal, zaslouží si Nobelovu cenu,“ usmívá se Hana Adámková.
Projevy šedého zákalu:
- zamlžené vidění
- citlivost na oslnění (hlavně při ostrém slunečním světle a v noci při řízení auta)
- zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí
- zkreslení pozorovaných obrazů, stíny a „duchy“
- změnu ve vnímání barev (barvy nejsou syté)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka