Pohledově téměř hotovo. Nový most z Valů do Mělic dělníci dokončí v červnu

14. duben 2020 10:05
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dělníci staví nový most přes Labe mezi Valy a Mělicemi

Nejen přilby a reflexní vesty potřebují teď dělnici na stavbách. Kvůli riziku šíření koronaviru mají v povinné výbavě i ochranné roušky a dezinfekce. Třeba jako na stavbě nového mostu na Labi u Přelouče, která navzdory pandemii pokračuje.

Dělníci tam staví nové přemostění z Valů do Mělic, obří mnohasettunový ocelový most je už bezpečně usazený nad vodní hladinou.

Nová konstrukce ocelového mostu je mnohonásobně větší než ta předchozí. „Po tom druhém výsuvu nám přibyl kompletně celý oblouk se svými táhly, konstrukce se osadila na ložiska a tam se zafixovala, to je definitivní stav,“ popisuje stavbyvedoucí Vladimír Sommer.

Pohledově téměř hotovo

Na stavbě teď pracují desítky dělníků, na místě je i těžká technika, bagry, nakladače a nákladní auta. „V estetickém vnímání stavby to z velké části už máme provedené, i obklady spodní stavby, čili kamenné obklady pilířů a opěr se nám začínají krásně rýsovat do budoucí podoby,“ říká Sommer.

Nový most přes Labe mezi Valy a Mělicemi by měl být hotový v červnu 2020

Podle stavbyvedoucího termíny stíhají dodržet. Přesto mimořádná opatření spojená s šířením nového typu koronaviru mají dopad i na tuhle stavební akci. „Samozřejmě, že nás to postihlo. Ať už z řad vlastních zaměstnanců, kteří jsou slovenské národnosti, tak odjeli na turnusové volno a už se nám nevrátili, to už je pár týdnů. Podobně je to i s pracovníky z Polska.“

Na stavbě podle Sommera dodržují také hygienická opatření. „Hygiena musí být zajištěna právě proto, abychom předešli problémům stavby s těmi výpadky pracovníků.“

Most z Valů do Mělic by měl stát zhruba čtvrt miliardy korun, hlavním investorem je Ředitelství vodních cest. Dokončený by měl být v červnu letošního roku.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související