Policie obvinila muže, který vyhrožoval nádražím a radnicím bombou. Hrozí mu až 5 let vězení

12. květen 2016

Policie ve čtvrtek obvinila jednačtyřicetiletého muže z Hradce Králové ze šíření poplašné zprávy. V úterý během dne na několika místech po celém Česku vyhrožoval bombou na vlakových nádražích a magistrátech. V závislosti na výši škody muži hrozí až 8 let vězení.

Muž je nyní ve vazbě a svou vinu nepopírá, řekla Českému rozhlasu Ivana Ježková z královéhradecké krajské policie. "Muž se plně doznal. Jako motiv uvedl, že chtěl na sebe upoutat pozornost společnosti. Dosud neměl se zákonem problém," uvedla Ježková.

Za šíření poplašné zprávy mu nyní ale hrozí pětileté odnětí svobody. V případě, že by po vyčíslení přesáhla škoda pět milionů korun, mohla by výška trestu stoupnout i na více než osm let.

Čtěte také

Muž v úterý anonymně nahlásil bombu na více než deseti místech ČR. Hrozba se týkala magistrátních budov a hlavních nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích, mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice a jedné pardubické školy. Na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze stálo také metro.

Policie kvůli tomu evakuovala stovky lidí a nasadila stovky policistů. Žádné výbušniny se ale nenašly.

Poškozené České dráhy teď podle svého mluvčího Petra Šťahlavského sčítají škody. Jejich výše je podle něj závislá na místě a době omezení provozu. Například v Praze se vlaky kvůli třičtvrtěhodinové uzavírce nádraží zpozdily o 40 až 60 minut.

Loni policie řešila 214 případů podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Zhruba polovinu z nich vyřešila.

autor: ČRo
Spustit audio