Pozemky pro stavbu silnic se od tohoto týdne budou vykupovat za vyšší ceny

15. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02359694.jpeg

Výstavba rychlostní silnice R35, která je alternativou pro dálnici D1, by se konečně měla posunout dopředu. Pozemky pro stavbu může stát díky novele zákona od tohoto týdne vykupovat za vyšší ceny. Mohlo by tak skončit téměř dvouleté období, kdy majitelé nebyli ochotni pozemky prodávat.

Mnozí motoristé kvůli opravám dálnice D1 při cestách z Prahy na Moravu volí severovýchodní variantu po dálnici D11. Jenže příliš si tím nepomůžou. Mezi Hradcem Králové a Mohelnicí je čeká stovka kilometrů po silnici první třídy, kde denně projede až 20 tisíc aut. A dlouhé kolony jsou tady téměř samozřejmostí, jak třeba v pátek odpoledne upozorňovala naše Zelená vlna slovy Bohuslava Beneše. „Kolony čekejte také na R35 z Hradce Králové do Vysokého Mýta u Chvojence a také u Zámrsku. Tam všude se jede kyvadlově.“

Čtěte také

Cesty republikou tak nejsou jednoduché a nejeden motorista si určitě říká to, co tento řidič z Olomoucka. „Můj názor je, že měli zprovoznit první dálnici přes Hradec a potom opravit D1.“ Jenže to se nepovedlo. A to i kvůli problémům s výkupy pozemků. Vinou předchozí novely o výkupu se za polnosti přestala vyplácet cena jako za stavební pozemek a podle šéfa pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumila Vebra, stát prakticky nebyl schopen jakékoli pozemky získat.

„Do konce ledna 2013, kdy zde platila cena 100 korun za metr čtvereční, probíhaly výkupy bez problému. A po prvním lednu, kdy byla cena snížena zhruba na 30 korun, se výkupy značně zpomalily,“ upozorňuje Bohumil Vebr.

Čtěte také

Takže je tady vykoupeno jen zhruba 20 procent potřebných pozemků. Ale na druhou stranu, postoj farmářů, například Petra Dymáka, je celkem pochopitelný. „Nechápu, proč najednou v průběhu nějaké stavební akce má dojít k radikální změně ceny. Lidé tady na vesnici se znají, vědí o sobě všechno a teď někdo má dostat 100 korun a někdo třicet.“

Neústupnost majitelů pozemků se vyplatila – stát připravil novou novelu, která začala platit v sobotu a výkupní ceny zvýšila. „Ředitelství silnic a dálnic může nabídnout osminásobek ceny, z rozhodnutí ministra dopravy lze nabídnout až šestnáctinásobek. To ale budou naprosto výjimečné případy,“ přibližuje Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic, podle kterého už tento týden budou oslovováni majitelé potřebných pozemků.

Čtěte také

„V nejbližších dnech začneme rozesílat návrhy smluv,“ říká Jan Rýdl. Přesto bude trvat ještě pěkných pár měsíců, než se na trase budoucí rychlostní komunikace mezi Hradcem Králové a Mohelnicí objeví první dělníci. Jak potvrzuje hejtman pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD, musí se vykoupit stovky pozemků.

„Očekáváme v prvních dvou úsecích z Opatovic do obce Ostrov 500 majetkoprávních vyrovnání, což není vůbec jednoduché. A v celé trase z Hradce Králové do Mohelnice se jedná o tři tisíce pozemků,“ říká Martin Netolický. Vyšší ceny za pozemky by měly urychlit i stavbu dálnic D3, D11 a také rychlostní komunikace na Karlovy Vary.

autor: evk
Spustit audio