Poznávací znamení: tykadla a černá trička. Světluška letos trhne rekord

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sbírka Světluška

Svítíme ve tmě. Světluščí heslo může podpořit každý. Sbírkové dny na pomoc lidem se zrakovým postižením trvají od 9. do 13. září.

„Tentokrát se do celonárodní sbírky zapojí rekordních skoro 8 000 dobrovolníků. Jde hlavně o studenty středních škol, gymnázií, dobrovolníky v knihovnách, informačních centrech, divadlech po celém Česku. Jim patří velký dík,“ říká ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Studenti se předhánějí

Do akce se právě jako dobrovolníci zapojují třeba i studenti Střední školy cestovního ruchu a grafického designu Pardubice. „Vybíráme 12 studentů ze 3. ročníku. Tuto akci si přidávají do svého portfolia praxí. Dostanou trička Světlušky, tykadla, zapečetěnou pokladničku, sbírkové předměty na prodej a průkazku s razítkem školy. Lidé rádi přispívají a někteří za to ani sbírkové předměty nechtějí,“ popisuje zkušenost z terénu ředitelka Zita Štieglerová.

„Zájem o akci je velký, protože studenti každoročně navštěvují TyfloCentrum, kde se seznamují s problematikou zrakově postižených. Zřejmě i proto je jejich empatie vůči takto handicapovaným vyšší. Navíc chodí na předmět Kultura osobního projevu, kde se učí komunikovat v různých situacích. Pak v ulicích umí přesvědčit lidi o tom, že tato akce je velice smysluplná.“

Světluška

Konkrétní pomoc

Sbírkové dny přinášejí každý rok do sbírky Světluška kolem pěti milionů korun. Peníze se pak za pomoci grantového řízení dál rozdělují. Na konci řetězce stojí třeba TyfloCentrum Pardubice. „Chystáme nákladné projekty. Zaměstnáváme taky tři lidi s těžkým zrakovým postižením. Světluška přispívá na jejich mzdu. Docházejí k nám i ti, kteří individuálně žádají o podporu,“ doplňuje ředitelka TyfloCentra Dana Stoklasová.

Světluška po 16 letech změnila logo. Nově kombinuje Braillovo písmo a symbol hvězd. Pro ty, kteří nestihnou Sbírkové dny v ulicích, je na webových stránkách projektu připravená dárcovská brána, ale i e-shop s možností zakoupit sbírkové předměty přes internet.

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související