Práce na protipovodňových opatřeních v České Třebové komplikují deště

22. červenec 2020 10:28

Stavba protipovodňových opatření na řece Třebovce pokračuje. Jedná se o poslední úsek protipovodňových úprav na tamním toku. Zahrnuje asi pět kilometrů dlouhý úsek od České Třebové přes obec Rybník a Třebovice a to v místech, která byla v roce 1997 nejvíc zasažená povodněmi.

Práce začaly vloni na jaře a potrvají ještě minimálně do poloviny příštího roku. Dělníci aktuálně mimo jiné staví nábřežní a protipovodňové zdi, upravují koryta řeky a zpevňují břehy. Čeká je také výstavba nových mostů a lávek na místo starých nevyhovujících přemostění, která museli zbourat.

Čtěte také

Úpravy na řece znamenají práci s velkým množstvím materiálu, který je potřeba převážet, což znečišťuje místní silnice. Stavební firma má proto čistící vůz s kartáči, který každý den silnice čistí. Také má smlouvu s místními firmami, které vždy před víkendem ty komunikace projedou s kropícími vozy a ještě důkladněji je očistí.

Některým lidem vadil také hluk, a proto hlučnější práce dělají dělníci obvykle přes týden v době, kdy by měla být většina lidí v práci a o víkendu dělají méně hlučné věci.

Zkrocení vody brání voda

V posledních týdnech poměrně dost práci komplikuje deštivé počasí a zároveň hrozí, že stavba by tak mohla trvat déle, než bylo původně v plánu. Velkou část prací stavbaři dělají přímo v korytu řeky a každá bouřka pro ně znamená zvýšení průtoků. Kvůli tomu pak mají zatopené stavební jámy, které musí odčerpávat, nemůžou přemisťovat materiál po řece a podobně.

Když platily výstrahy od meteorologů, musela firma mít navíc zvláštní opatření. To znamená, že v blízkosti toku nesměly být žádné stroje, nářadí, stavební materiál a podobně.

Spustit audio

Související