Před třemi lety zemřel Václav Havel. Lidé si ho budou připomínat na akcích po celé republice

18. prosinec 2014

Před třemi lety zemřel spisovatel, dramatik a první český prezident Václav Havel. Lidé po celém Česku si ho budou připomínat třeba ohrnutými nohavicemi svých kalhot na památku jeho inaugurace. Kardinál Dominik Duka pak bude na Havlovu počest sloužit mši v bývalém kostele svaté Anny v Pražské křižovatce. Pro lidi v Česku je Václav Havel nejen první porevoluční hlavou státu, ale hlavně jedním ze symbolů sametové revoluce. Jako spoluzakladatel Občanského fóra se přímo podílel na pádu komunistického režimu.

„Milí spoluobčané, předpokládám, že jste mě nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá,“ tak zahájil Václav Havel svůj první novoroční projev v roce 1990. V zahraničí Havla stále velmi uznávají - jako dramatika i jako politika.

„Rád jsem s ním debatoval, protože velmi rychle nacházel řešení nejrůznějších problémů a dokázal je teoreticky aplikovat. Málokdy se takový člověk potká. Velmi jsem si ho vážil a obdivoval. Dnes cítím kvůli jeho úmrtí velkou ztrátu,“ vzpomínal na Havla polský exprezident Lech Walesa.

Václav Havel

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku. Na jeho pohřeb do Prahy přijely špičky světové politiky. Mimo jiné také bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová:

„Málokdo byl více Čech než Václav Havel. Avšak jeho důvtip, laskavost, moudrost a hloubka jeho myšlenek promlouvala ke všem.“

Václav Havel byl několikrát navržen na Nobelovu cenu míru. Nikdy se jí ale nedočkal.

V Litomyšli si dnes na zámku připomenou třetí výročí úmrtí Václava Havla

Poutním místem se pro lidi může stát i Litomyšl. Právě tam je ve sklepení litomyšlského zámku umístěna vosková plastika Srdce pro Václava Havla. Expozice se pro zájemce bezplatně otevře od 16 do 19 hodin, před zámkem pak budou k vidění projekce krátkých dokumentů.

Srdce pro Václava Havla v Litomyšli

Vosková plastika Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy je vytvořená ze zbytků svíček, které lidé zapalovali po úmrtí prvního českého prezidenta 18. prosince 2011. Tato hmota podle nich vstřebala všechny myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Voskový objekt ve tvaru otevřeného srdce, do kterého je možné vstoupit, našel zázemí v Praze, v Brně nebo na hradě Grabštejn. Poutním místem ale nakonec zůstala Litomyšl.

Divadlo, předčítání, ohrnuté nohavice

Lidé po celém Česku si Václava Havla připomenou různými akcemi. Z Komenského náměstí v Brně na jeho počest vyjde vzpomínkový průvod. Knihovna Václava Havla pak v Ostrovní ulici v Praze představí nastudování jedné z Havlových her.

V pražském divadle Alfred ve dvoře si Havla připomenou čtením z jeho textů. Každý, kdo přijde, může nahlas předčítat z jeho díla, které má rád. Jedním z organizátorů akce je básník a překladatel Ondřej Buddeus. Prvního českého prezidenta si lidé po celé republice připomenou také ohrnutím nohavic u kalhot.

autoři: KUB , vok
Spustit audio