Předhradí: Hasiči zvládají i zumbu

18. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zásahový vůz hasičů z Přehradí

Sbor dobrovolných hasičů Předhradí má dlouhou historii. Byl založený před více než 130 lety, ale už dříve existovala skupina hasičů při hradu Rychumburk. Jeho okolí hlídají hasiči i dnes a při tom jim nechybí ani smysl pro humor.

Sbor dobrovolných hasičů, založený v roce 1883, patří k nejstarším sborům v okolí Skutče. Po celou dobu existence měl v průměru okolo 70 členů, kteří se starali o chod sboru, ale samozřejmě také kulturní a společenské akce.

V současné době má sbor 65 členů. V roce 1986 hasiči z Předhradí zakoupili objekt bývalého pekařství u Škrochů, který jim dnes slouží jako klubovna. Scházejí se tam nejen hasiči, ale i jejich přátelé z obce.

Nové hasičské rodiny

V posledních letech hasičů v Předhradí spíše ubývalo, a tak před rokem opět obnovili práci s malými hasiči a založili kroužek. „V Předhradí moc aktivit pro děti není, proto jsme jim chtěli nabídnout tuto možnost a zároveň posílit naše řady,“ vysvětluje velitel hasičů Pavel Javůrek.

Tímto způsobem se ale sbor rozrostl také o dospělé členy. „K hasičům naši celou rodinu přihlásila dcera krátce poté, co začala chodit do kroužku“, směje se Ivana Čejková, která je dnes jednatelkou SDH Předhradí. „A aby toho nebylo málo, dokonce už vyrážím s družstvem žen na závody. S hasiči si zatančím ráda i zumbu.“

Ukázky práce hasičů na dětském dni v Předhradí Foto

Velitel hasičů Pavel Javůrek k tomu dodává: „Inspirovali jsme se, když jsme viděli jedno hasičské představení, hasiči v něm tančili zumbu. Tak jsme začali i my, poprvé to bylo vloni na plese. Představení se lidem líbilo, a tak v tom pokračujeme. V současné době ale máme úplně novou choreografii.“

Zásahová jednotka v akci

Zásahová jednotka SDH Předhradí je zařazena do kategorie JPO V a má 13 členů. Zasahuje na katastru obce Předhradí, při vyšším stupni požárního poplachu ale také mimo katastr obce. Letos hasiči neměli mnoho výjezdů, celkem do deseti. V prosinci vyjížděli například k porouchanému čerpadlu na čistírně odpadních vod v Předhradí.


SDH Předhradí
Počet obyvatel: 445
Počet členů: 65 (42 mužů, 8 žen, 15 dětí)
Rok založení SDH: 1883
Kategorie Jednotky požární ochrany JPO V

„Je pravda, že jsme se ale při letošních vedrech také zapotili, a to při hašení požáru strniště v Dolívce, místní části. To nic ale nebylo oproti loňskému výjezdu, kdy plameny pohltily velkou kovoobráběcí halu ve Skutči. Při velkém požáru jsme tam zasahovali společně s dalšími 21 jednotkami hasičů,“ dodává velitel výjezdové jednotky hasičů z Předhradí Pavel Javůrek.

Dobrovolní hasiči se v Předhradí aktivně podílí na kulturním životě obce. Každoročně pořádají tradiční ples, pálení čarodějnic, účastní se masopustního reje a ve spolupráci s obecním úřadem a dalšími spolky zajištují dětský den a rybářské závody. Nechybí ani při setkání rodáků obce a svoji práci předvádějí samozřejmě i dětem školou povinným.

Dobrovolné hasiče z Předhradí můžete až do pátku 25. prosince 2015 do 15 hodin podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI PREDHRADI na číslo 90 011 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

autor: BRA
Spustit audio