Předvánoční úklid v dobách našich babiček. To je téma Domácího štěstí Ivy Hüttnerové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koberec, vysavač, čištění, úklid

Vánoce se kvapem blíží, protože včera jsme na adventním věnci zapálili už třetí svíčku. A co vy? Máte už hotový vánoční úklid? Pokud ne, poslechněte si, jakou péči mu věnovaly naše babičky.

Drhly všechny podlahy, husím křídlem ometaly prach, a když bylo potřeba, dokonce ještě bílily. Kvůli důkladnému úklidu odtahovaly skříně, omývaly nádobí, které se běžně nepoužívalo, nebo praly cíchy.

A neuklízely se jenom chalupy. V pořádku musely být i chlévy, stáje a samozřejmě dvůr. Úklid domu i hospodářství zabral podle velikosti i několik týdnů a jen posledních pár dní před Štědrým dnem se hospodyňky věnovaly především přípravám v kuchyni. I ony musely toto náročné období plánovat a zvládnout, stejně jako my dnes. Tak kdybyste letos ztráceli nervy, vzpomeňte si na ně. Bez všech moderních vymožeností to totiž měly určitě mnohem náročnější než my.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.