Přemyslovský kostel se snad propadnul do země. Vraclav pamatuje víc, než myslíme

29. červenec 2020

Hned vedle Vysokého Mýta najdete tajuplné místo. Archeology nepřestává tohle někdejší hradiště fascinovat. David Vích ho dokonce označuje za nejvýznamnější památku na Orlickoústecku.

Vraclav vznikla na pozdější takzvané Trstenické stezce, tedy na důležité obchodní trase. Protože se původně jmenovala Vratislav, připisovalo se její založení knížeti Vratislavovi II., který vládl ve druhé polovině 11. století. „Uvažovalo se taky o jeho otci Břetislavovi I., ale na základě rozsáhlé detektorové prospekce víme, že vznik hradiště bude o něco starší.“

Novodobá výzva

Podle Vícha představuje Vraclav z pohledu zkoumaných raně středověkých míst v Čechách pořád takovou popelku. „Větší výzkumy tam byly v první polovině 60. let. Do dnešního dne nejsou zpracované. Ani jeden z protagonistů už není mezi námi. Je to tedy úkol pro naši generaci.“

Jak vůbec archeologové pracují? „Snažíme se jít cestou nových metod, abychom neničili památky původně uložené v zemi. Určitě dnes nemáme poslední slovo. Celá řada zajímavých situací nás čeká pod jádrem dnešní obce Vraclav. Řešíme třeba záhadu chybějícího kostela. Musel tam být, protože představoval oporu Přemyslovských Čech.“

Archeologické léto

Vraclav můžete přímo s Davidem Víchem prozkoumat během speciální vycházky 23. srpna odpoledne. Je potřeba se předem nahlásit pracovníkům Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. „Začínáme dole u kašny, pak už se přesouváme na hradiště. Ukazujeme z něj i některé originální archeologické nálezy. Lidé zkouší hádat, k čemu mohly sloužit. Uvažujeme ještě o další vycházce.“

Akce je součástí Archeologického léta. Chystají ho vědecká pracoviště společně s Národním památkovým ústavem napříč republikou. Jedná se o sérii komentovaných prohlídek vybraných míst. Třeba Východočeské muzeum v Pardubicích zve na 15. srpna do Mikulovic. Tam se objevily nálezy několika kultur v souvislosti s výstavbou rodinných domů.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.