Při první jízdě na in linech děti zaberou jedině na buřty
Kvalitní brusle dětem usnadní první rozjezdy, proto vybírejte s rozvahou. Přilba a chrániče jsou nezbytnou součástí pro maximální bezpečnost a pohodlí.
Nechystáte-li se na profesionální závodění a berete to spíš jako rekreační záležitost, kompromisem mezi cenou a kvalitou jsou dětské nastavovací brusle. „Pro malou dětskou nožičku by in-liny měly být co nejlehčí. Co se týká koleček, tak jedině z měkkého materiálu a menší. Jednak lépe drží stabilitu a jedou pomaleji, což u začátečníka je ideální,“ vysvětluje Miroslav Klapka ze sportovního klubu Lvíček.
O tom, jestli budou brusle s tkaničkami nebo přezkami, rozhoduje šikovnost dítěte. Samozřejmě tkanička botu zpevní vždy lépe, než řemínek. A to platí i u bruslí na led.
Až vezmete děti poprvé na kolečkové brusle, na uhlazenou asfaltku zapomeňte. První lekci by určitě měly dostat na měkkém povrchu. Natrénovat stabilitu a správný postoj je skvělé třeba na posekaném trávníku, nebo tartanu. „My s dětmi jezdíme do parku Na Špici, kde je oplocená změkčená plocha. Jednak se prcci můžou, když spadnou, něčeho chytit a navíc je to moc nebolí,“ směje se pan Miroslav.
První jízda: zábavně a bezpečně
Když děti získají jistotu, vyrazí se na hladký pevný povrch. Základem je správný pomalý rozjezd, ale současně i správné brzdění. „V mírném stoji rozkročném předsouvejte střídavě levou a pravou nohu a postupně přecházejte do takzvaných buřtíků, které budou děti rozhodně bavit.“ Až si tuhle techniku osvojí, mohou si už troufnout na jízdu s nohama u sebe.
Ze začátku jedině s patní brzdou
Po prudším rozjezdu může následovat pád. Abychom mu předešli, je nutné naučit se správně brzdit. K tomu slouží patní brzda přidělaná k brusli. Brzdění patou je jedním z nejjednodušších způsobů, jak na in-linech zastavit. Jednou z výhod je, že při tomto způsobu brzdění, se neopotřebují kolečka. Jejich výměna za nové je totiž poměrně nákladnou záležitostí. Brzdy se standardně montují na pravou brusli, ale pokud máte dominantní levou nohu, měli byste si brzdu přemontovat na levou botu.
„Rád bych ještě připomněl, že občas je dobré kolečka otočit, přehodit. Jako si sešlapáváte podrážku u bot stále na stejné straně, nebo otočku na bruslích umíte jen jedním směrem, tak i stejným způsobem se opotřebují kolečka.“ Výměnu koleček zvládnete sami. Stačí mít imbusový klíč, který odpovídá velikosti šroubků na kolečkách.
Související
-
Malé děti se málo hýbají, proto chodí k zápisu s opožděným vývojem řeči
Stále více prvňáčků má vady řeči. V důsledku toho jsou neúspěšní ve školní docházce. Kde jsou příčiny a jak je odstranit? Téma pro rozhlasovou Radiporadnu a logoped...
-
Pěšky, na kole, autobusem? Nastudujte s dětmi cestu do školy
Školáci jsou stále duchem v prázdninových radovánkách a bude chvíli trvat, než se přeladí do školního režimu.
-
Dítě koníčky nepotřebuje, do 6 let jsou nejdůležitější rodiče
Vychovat zodpovědné a sebevědomé dítě s vlastním názorem by chtěl každý rodič. Jde o to, co všechno jsme pro to ochotni udělat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.