Při ukončování pracovního poměru si dejte pozor na nevýhodné dohody

13. listopad 2018
Právní poradna

Lidé věří, že s nimi zaměstnavatelé mají dobré úmysly. „Často to tak bohužel nebývá,“ upozorňuje advokát Jakub Oliva.

Výpověď je jednostranný právní úkon. „Je to něco, co může zaměstnanec nebo zaměstnavatel učinit bez souhlasu druhé strany,“ vysvětluje olomoucký právník. Zatímco zaměstnavatel musí uvést důvod, zaměstnanec nemusí. Výpověď se podává vždy písemně. „Když někdo mezi dveřmi řekne: zítra už nechoď – to opravdu nestačí,“ dodává Jakub Oliva.

Pokud s výpovědí nesouhlasíme, můžeme se obrátit na soud a podat žalobu na neplatnost. V takovém případě platí tzv. právní fikce, což znamená, že pracovní poměr nekončí, ale prodlužuje se do doby, než soud rozhodne. Zaměstnanec může buď dále pracovat, nebo v případě, že s tím zaměstnavatel nesouhlasí, zůstat doma. „Pokud u soudu uspěje, žádá zpětně náhradu své mzdy,“ doplňuje právník.

Dohoda je dvoustranné právní jednání, které musí odsouhlasit jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. „Pamatujte, že se nemusíte rozhodovat okamžitě.  Vezměte si čas na rozmyšlenou, poraďte se s právníkem. Musíte přesně vědět, co podepíšete a jaké to pro vás bude mít důsledky do budoucna,“ radí Jakub Oliva.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.