Proč se těšit do muzea

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Regionální muzeum v Litomyšli sídlí v sousedství piaristického chrámu Nalezení svatého Kříže

Muzea i galerie jsou stále zavřená. Plánované výstavy jsou ale nainstalované a muzejníci čekají větší rozvolnění, aby jejich práce nepřišla nazmar. Některé výstavy prodloužili, jiné přenesli do online prostoru. "Ale je to jako s fotbalem," vysvětluje ředitel Regionílního muzea v Litomyšli René Klimeš. "Autentický zážitek je nenahraditelný." 

Jednou z prodloužených akcí je obrazová výstava malíře Sergeje lščuka. Sergej se narodil před padesáti lety v sovětském Kalininsku. Studoval a žil v Saratově, kde se potkával s významými ruskými malíři. Od roku 1999 žije a tvoří v České republice. Obrazy Sergeje Iščuka jsou k vidění v mnoha evropských muzeích i v soukromých sbírkách. 

Do Litomyšle se Sergej Iščuk zamiloval na první pohled, stále obdivuje, že se lidé v Litomyšli zajímají o kulturu, umění i o samotné svoje město. 

Sergej Iščuk se svou můzou v ateliéru v Litomyšli

Výstava, kterou Regionální muzeum v Litomyšli uspořádalo u příležitosti životního jubilea malíře Iščuka, zahrnuje více než šedesát obrazů - portréty, krajinky, zátiší a ženy. "Jsou to obrazy z různých období," vysvětluje Sergej Iščuk. "Výstava nám dala hodně práce, některé starší obrazy jsme si půjčili, některé jsem si i koupil zpátky. A když teď před nimi stojím, mám pocit, jakoby děti přišly na tátovo jubileum."

Obrazy visí v Regionálním muzeum v Litomyšli už dva měsíce, kromě muzejníků a autora je ale ve výstavním sále nikdo neviděl. Výstava je prodloužena do konce května.

Corona necorona - archeolog nespí

Regionální muzeum v Litomyšli má také svoje oddělení archeologie. Výzkum provádí od Jevíčka, přes Poličku až po Litomyšl.  Loňský rok byl pro litomyšlské archeology obzvlášť štědrý. Vyzvedli tři mincovní poklady, z nichž jeden obsahoval přes 6 tisíc mincí.  

Archeoložka Jana Němcová v depozitáři muzea v Litomyšli

Zajímavý výzkum vedou archeologové na Šibeničním vrchu v Poličce, kde se jim podařilo odkrýt nejen základy samotné šibenice, ale také kosterní pozůstatky popravených, včetně částí jejich oděvu.

Mladočovské Jericho

Litomyšlské muzeum se pravidelně podílí na vydávání různých publikací. V tomto roce podpořilo mimo jiné i vydání vzpomínek rolníka Jana Boštíka z Mladočova. Jde o unikátní kronikový záznam, ve kterém je zachycena tragédie kolektivizace vesnice. Jan Boštík své vzpomínky stylizoval jako příběh dobývání Jericha. Díky jeho literárním schopnostem, nadsázce i humoru, se čtenář dokáže snadno přenést do bolavých padesátých let.

Rolník Jan Boštík z Mladočova

Knihu kompletuje vnuk Jana Boštíka, Martin. Novou edici této knihy připravuje Pavel Hájek z Knihovny Václava Havla pod názvem Mladočovské Jericho. Publikace bude mít rozsáhlý poznámkový aparát a bude doplněna historickými studiemi. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?