Radar z Pardubic, který vidí přes zeď, pomohl v USA osvobozením rukojmích

2. srpen 2021 17:31

Malý přenosný radar vidící přes zeď, který vyvinula pardubická společnost Retia, našel uplatnění v USA. V arizonském Phoenixu pomohl místní policii odhalit skrytého ozbrojeného pachatele a v texaském San Antoniu asistoval místnímu SWAT týmu při osvobození rukojmích z rukou ozbrojeného únosce.

Radar, který se na americkém trhu prodává pod značkou POLR 1, začala společnost po schválení americkými úřady nabízet federálním, státním i municipálním bezpečnostním složkám. Dosud se jich prodalo sedm, na desítky dalších jsou objednávky.

Čtěte také

Podle Aleše Kvídery, ředitele divize CSG Aerospace, kam spadá i společnost Retia, by se moderní technologie měla brzy uplatnit v Evropě a v českých bezpečnostních složkách. Radar pardubická Retia zdokonalovala několik let a nyní na trh dodává jeho pátou verzi.

Cílem vývoje bylo zredukovat váhu a rozměry, aby jej mohla snadno používat policie i armáda, a zdokonalit jeho senzory a software tak, aby přispěl k identifikaci osob za pevnou překážkou.

Radar zaznamenává změnu mikrovlnného signálu způsobeného pohybem vody v lidském těle

Zachytí i neviditelný pohyb

Váží 3250 gramů a jeho baterie mají výdrž až pět hodin. Funguje na principu detekce malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem a umožňuje tak lokalizovat například člověka jen na základě pouhého dýchání. Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signál z radaru je prakticky nezjistitelný.

Společnost Retia, která vyrábí radarové systémy, systémy velení a řízení, záznamové systémy a elektroniku, měla vloni tržby 541 milionů korun. Je to o 186 milionů korun a o 52 procent lepší výsledek než rok předtím.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související