Referendum v Králíkách odmítlo věznici. Co to znamená?

28. listopad 2016

Nejistota dál obchází tohle město na Orlickoústecku. Na plotě bývalého dětského výchovného ústavu visí výmluvný transparent, že tam věznice nepatří. I když to v referendu řeklo skoro devět z deseti lidí, není výsledek všelidového hlasování závazný. Jde o majetek státu a ne obce.

Ministerstvo spravedlnosti podle dřívějších vyjádření hodlá zřídit právě v budově bývalého výchovného ústavu ženskou věznici.

Proti těmto záměrům se postavil i hejtman Pardubického kraje, což oceňuje starostka Králík Jana Ponocná: „Pan hejtman byl tím, kdo se nejvíc zasloužil o to, že v Králíkách nebylo umístěné azylové zařízení. Využil svých kontaktů a pomohl nám komunikovat s ministerstvem vnitra. V této věci se taky velmi angažuje a myslím si, že je jedním z těch, kteří nám mohou výrazně pomoci.“

Najdou se i zastánci věznice

Jana Ponocná

K referendu dorazilo přes 44 procent obyvatel. Kdo podle starostky mohl hlasovat pro zřízení věznice? „Mohou to být třeba lidé, kteří pracovali v bývalém dětském výchovném ústavu. Možná je vede motivace, že by mohli v tomto zařízení získat práci. Jsou mezi nimi i lidé, kteří vědí o existenci jiných zařízení a tvrdí, že tam nejsou žádné problémy. Ti, co se záměrem nesouhlasí, byli slyšet a nejvíc jsme to mohli zaznamenat na středeční demonstraci, kdy bylo náměstí velmi zaplněné. Nestává se, aby tam přišlo tolik lidí. Možná tak na karneval, kdy se ale scházejí za úplně jiným účelem.“

Čtěte také

Ministr spravedlnosti podle Ponocné už dřív řekl, že bude k referendu přihlížet, pokud bude výsledek výrazně přesvědčivý. „V sobotu jsme komunikovali SMS zprávami. Ptala jsem se ho, jestli dodrží slovo a on mi odpověděl, že výsledek zase tak přesvědčivý není. My ale budeme v jednání dál pokračovat. Pro Králíky zatím nic nekončí.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.