Reportérka natáčela na demolovaném stometrovém komíně

11. září 2013

Horolezci v Lanškrouně ručně rozebírají komín bývalé kotelny. Musí ustoupit budoucímu obchodnímu centru. Třicet let starý komín ze železa a betonu je v dobré stavu.

Horolezci k práci používají elektrická bourací kladiva a sutiny pak shazují do útrob komínu. Dvě třetiny musejí rozebrat ručně, zbytek dokončí těžká technika. Za měsíc ubourali horolezci asi 15 metrů komína.

Majitel bourací firmy Lubomír Sutter říká, že práce jdou pomalu nejen kvůli bytelnosti komína, ale také bezpečnostním pravidlům:

„Tady to odbouráváme tak, že jeden má sbíječku. Druhý u něho sedí a chytá všechny ty kousky, které by eventuálně mohly dole ohrozit chodce, nebo kohokoli jiného.“

„I když ta vzdálenost shora nevypadá, že je to daleko, ale chodník je hodně daleko. Nechceme nic riskovat,“ zdůraznil Sutter.

Vzhledem k tomu, že ke komínu je jen velmi strohá technická dokumentace, horolezci nevědí, co je postupem času čeká. Přibývají řady cihel, stěna komína je čím dál silnější stejně jako armatury.

Dokumentace chybí, horolezce čeká nejedno překvapení

V době našeho natáčení právě Lubomír sutter a jeho tým odhalil první řadu velkých šamotových cihel, z nichž každá váží dost přes 50 kilogramů. Když taková cihla letí dolů, nejdřive cítíte, jak se pod vámi komín dopadem otřese a pak teprve přijde rána.

Poslechněte si reportáž Ivety Záleské.

0:00
/
0:00
Iveta Záleská a Honza Ptáček se chystají na výstup na Lanškrounský komín
autoři: pta , ZAL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.